W minionym roku szkolnym uczennice klasy technikum technologii żywności Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie odbyły dwutygodniowe praktyki w południowych Włoszech, w regionie Apulii, w mieście Alberobello. Praktyki zawodowe odbywały się w ramach programu Erasmus +, we współpracy z Cultura e Dintorni i Eccelsa Intituto Alta Formazione Del Gusto Alimentare. 13 listopada 2018r. odbyła się konferencja podsumowująca minione praktyki zawodowe, a także, a może przede wszystkim, spotkanie z przedstawicielami regionu Apulia. Spotkanie to odbyło się w Sali Herbowej Starostwa Powiatowego i uczestniczyli w nim także dyrektorzy szkół, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych, którzy w przyszłości będą mogli nawiązać współpracę z przedsiębiorcami/rolnikami z regionu Apulia. Delegacja włoska składała się z przedstawicieli organizacji Cultura e Dintorni, szkoły mistrzów cukiernictwa Eccelsa. Przyjechał także włoski mistrz cukiernictwa – Mistrz Świata w swoim fachu – Giuseppe Russi, który dał pokaz przygotowania, wypieku i dekoracji czekoladowych babeczek.      

Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowany ze środków POWER na zasadach programu Erasmus +. Sektor kształcenie i szkolenie zawodowe. Partnerem w realizacji projektu było „Cultura e Dintorni” z siedzibą w Martina Franca – organizacja specjalizująca się w zarządzaniu europejskimi projektami mobilności w ramach programu Erasmus + dla studentów, młodzieży, uczniów i trenerów z całej Europy oraz Instytut Eccelsa szkoła mistrzów cukiernictwa i kucharzy w Alberobello.

Miejscem pobytu uczennic w czasie dwutygodniowych praktyk była Martina Franca – miejscowość i gminna we Włoszech, regionie Apulia. Podczas konferencyjnej prezentacji jedna z uczennic opowiedziała o praktykach, zdobytym doświadczeniu, nawiązanych przyjaźniach, podkreślając jak bardzo dziewczęta są zadowolone z odbytych praktyk i raz jeszcze z wielką ochotą pojechały by tam raz jeszcze.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie od lat daje możliwość swoim uczniom udziału w zagranicznych praktykach zawodowych. Doskonałe opinie i recenzje po pobycie uczennic ze Strzałkowa we Włoszech, jak podkreśliła koordynator strony włoskiej, dały szanse i możliwość wyjazdu na praktyki zawodowe do włoskiej Apulii uczniom z innych szkół, dla których powiat słupecki jest organem prowadzącym.

Istnieje także bardzo realna szansa na nawiązanie współpracy między polskimi i włoskimi przedsiębiorcami, rolnikami zajmującymi się przetwórstwem owocowo-warzywnym, właścicielami gospodarstw agroturystycznych. Jest to przedsięwzięcie innowacyjne, dotychczas nie realizowane na terenie powiatu słupeckiego. Włosi są bardzo zainteresowani taką właśnie współpracą.

Konferencję rozpoczął i gości powiadał dyrektor CKZiU w Strzałkowie Władysław Pietras. Głos zabrał także starosta Mariusz Roga, który podkreślił, iż Sala Herbowa Starostwa Powiatowego w Słupcy gościła na przestrzeni lat wielu znamienitych gości, ale po raz pierwszy zamieniła się w swojego rodzaju kuchnię. – Ta konferencja jest pewnego rodzaju pokłosiem przeobrażeń, które w naszym kraju się dokonały w ostatnich latach – akcesja z Unią Europejską, możliwość sięgania po środki unijne – w tym wypadku z programu Erasmus +, ale przede wszystkim zniesienie barier i granic. Chyba nam wszystkim o to chodziło i z tego się najbardziej radujemy, że granicy kulturowych, czy społecznych jest coraz mniej. Młode pokolenie, czyli adresaci także i naszej dzisiejszej konferencji, ale także całego programu wymiany młodzieży na staże i praktyki zawodowe, ewidentnie ukierunkowuje nasze działania na to, aby ci którzy przyjdą po nas mogli zrobić i więcej, i lepiej. Zależy nam na pokoju i przyjaźni i temu celowi też służy ta konferencja, abyśmy się lepiej poznali. Starosta przybliżył też krótko charakterystykę powiatu słupeckiego, podkreślając, iż największym potencjałem naszego powiatu są ludzie tu mieszkający i pracujący.     

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie, Konspol Słupca, Ciastkarni GS Sch w Strzałkowie, Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Gajowiaków z Radłowa i Państwa Jarzyńskich z Kochowa, Wytwórni Win Państwa Wiatrowskich oraz firmy cateringowej „Catering Anna” z Ostrowitego.          

Ofertę współpracy Cultura e Dintorni ze szkołami zawodowymi dotyczącej organizacji praktyk omówiła Barbara Bielan, przedstawiciel Cultura e Dintorni.

Prezentację włoskiej Akademii Mistrzów Kucharzy i Cukierników Ecelsa Intituto Alta Formazione Del Gusto Alimentare przedstawił dyrektor Akademii Nicola Chielli.

Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Mateusz Sieradzki mówił na temat Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski.

Na zakończenie konferencji pokaz cukierniczy wykonał mistrz włoskiego cukiernictwa Giuzeppe Russi, który od 2007 r. jest właścicielem Pasticceria Russi w Laterza, a dziś jest Regionalnym Delegatem FIP z Puglia i Basilicata oraz aktywnym członkiem zespołu FIC Basilicata. Współpracuje z Akademią Eccelsa jako cukiernik. Zdobywał doświadczenie zawodowe zarówno w kraju jak i za granicą, wygrywając kilka ważnych tytułów branżowych, w tym mistrzostwo świata w cukiernictwie.

BYŁO BARDZO MIŁO I BARDZO SMACZNIE.