Szkoła Muzyczna im. Apolinarego Szeluty w Słupcy, 13 listopada, zorganizowała uroczysty koncert z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100.rocznicy powstania powiatu słupeckiego. Koncert muzyki dawnej w wykonaniu solistów Accademia Dell`Arcadia był współfinansowany przez samorządy miasta i powiatu słupeckiego.

Wyjątkowy koncert zapowiedział Przemysław Stadnik, który podkreślił, iż utwory, które usłyszy słupecka publiczność zostały odszukane i opracowane przez muzyków Accademia Dell`Arcadia – tym samym nieznane są szerszej publiczności kompozycje Carla Friedricha Abla, Joannesa Ordentza i Feyera. Kompozycje z okresu XVIII-wiecznej Wielkopolski odszukano w Bibliotece Archidiecezji Poznańskiej.

Starosta słupecki Jacek Bartkowiak zaprosił na koncert zamykający obchody 100. rocznicy utworzenia powiatu słupeckiego.

Zespół Accademia Dell`Arcadia wystąpił w składzie:
Aleksandra Lesner – skrzypce
Michał Grześkowiak – skrzypce
Ewa Pilarska-Banaszak – altówka
Stanisław Stanicki – wiolonczela
Monika Woźniak – klawesyn

Koncert prowadził skrzypek Michał Grześkowiak, który pięknie i niezwykle ciekawie opowiadał o odszukanych partyturach, kompozytorach i odniesieniach historycznych.  Zespół Accademia Dell`Arcadia i Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki w 2002 r. podjęli się pracy nad przeszukiwaniem muzycznych archiwaliów i część z nich jest już skatalogowana, pozyskana do wykonania. Wszystko w celu poznawania rodzimej kultury, tradycji, która w wieku XVIII i XIX przez naszą trudną historię, związaną z zaborami, z kasatą klasztorów, została zapomniana.

Dziękujemy za wspaniały koncert.

***

Szkoła Muzyczna zaprasza na kolejny koncert – już w najbliższy poniedziałek 18 listopada, godz. 17.00, w którym wystąpią uczniowie i nauczyciele – koncert zatytułowany „Pieśń Niepodległa”.