•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Listopad 2017
PNWTSRCZPTSOND
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
   
   


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Informator / Turystyka i rekreacja / Szlaki turystyczne / Trasy Rowerowe / Atlas Rowerowy Powiatu Słupeckiego

         Atlas Rowerowy Powiatu Słupeckiego 
Rowerowa moda ma tę przewagę nad innymi trendami, że nie odchodzi do lamusa. Zmieniają się wprawdzie modele jednośladów, są wersje bardzo kosztowne i powszechnie dostępne, ale idea przemieszczania się na rowerze jest już całkiem sędziwa: przypomnijmy – od prototypu (nigdy, niestety, niezrealizowanego) Leonarda da Vinci, poprzez patenty z początku XIX w., przez rower „z nożnym odpychaniem”, aż po „rewolucję rowerową” z 2. połowy dziewiętnastego stulecia. Jeśli już szukać jakichś różnic w użytkowaniu roweru, to – według badań przeprowadzanych przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych – dziś na rower wsiada co drugi Polak, lecz nie są to, jak kiedyś, osoby w starszym wieku i mniej zamożni, lecz świadomi uczestnicy ruchu rowerowego w każdym wieku pozwalającym na sprawność ruchową.

Orientując się w tendencjach azjatyckich i zachodnioeuropejskich, gdzie turystyka rowerowa, ale i alternatywne wobec samochodu użytkowanie roweru w dojeździe do pracy są niezwykle popularne, samorządy w Polsce, ich wzorem, przygotowują strategie zagospodarowania przestrzennego, wytyczając coraz gęstszą sieć ścieżek rowerowych. I choć są to kosztowne i długofalowe przedsięwzięcia, to, realizując oczekiwania społeczne, trzeba wyjść im naprzeciw. Nim jednak Polskę i naszą „lokalną ojczyznę” – miasto Słupcę i cały Powiat Słupecki – „oplecie” optymalna sieć ścieżek dla jednośladów, trudno zawiesić komunikację rowerową. Pełni nadziei na powodzenie samorządowych i obywatelskich inicjatyw związanych z budową specjalnie wytyczonych dróg dla rowerów, chcemy „tu” i „teraz” wsiąść na rower, poczuć wiatr na twarzy i bezpiecznie dojechać do celu.

A póki co nasza Ziemia Słupecka ma w ofercie miejsca niezwykle atrakcyjne, które można obrać za cel rowerowych wycieczek…

Tubylców nigdy nie nużą jeziorne, najczystsze w Wielkopolsce, enklawy, leśne dukty, Warta z nadrzecznymi łąkami, flora i fauna parku krajobrazowego, rozrzucone po całym powiecie zabytki kultury: kościółki, kościoły, dworki, pałac oraz pocysterski zespół klasztorny. Żeby dotrzeć w te miejsca, nie trzeba innego środka lokomocji – wystarczy nasz dwukołowiec, odrobina przezorności na drodze oraz zapał w głowie i nogach.

Dla tych zaś, którzy rowerem przemierzają wciąż nowe i nieznane lądy, „obcych” na naszej ziemi, poza obietnicą odkrycia skarbów natury i kultury, składamy zapewnienie niezwykłej gościnności. Na trasie, gdzie rower wszędzie może „przycupnąć”, jest i bogactwo ofert agroturystycznego zacisza; spokojnych noclegów, miejsc gdzie można pysznie zjeść, a także zakupić prowiant na drogę.

Natychmiast poczujecie się oczekiwani i „swoi”. Ale żeby wszędzie trafić i niczego nie przeoczyć… warto uprawiać „roweriadę” z oddanym do Waszych rąk naszym przewodnikiem – pewnym azymutem!

My – głowić się będziemy nad ciągłym doskonaleniem rowerowej infrastruktury i aktywnie działać w tym kierunku, Wy – wolni od tego typu trosk, wjedźcie na utarte rowerowe ścieżki w nieustającym zachwycie dla piękna Słupeckiej Ziemi!

Starosta Słupecki Mariusz Roga
Burmistrz Miasta Słupcy Michał Pyrzyk

Publikacia dostępna w Wydziale Promocji Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta Słupca.pdf
     czytan : 8053