•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Listopad 2017
PNWTSRCZPTSOND
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
   
   


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Aktualności / Powiat / 13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

         13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej


 

13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD zabili strzałami w tył głowy, m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i wielu do dziś nieznanych miejscach, ponad 21 tysięcy Polaków, w tym oficerów wojska i policji oraz posłów. Była to konsekwencja, podjętej 5 marca 1940 r. przez najwyższe władze ZSRR, decyzji o wymordowaniu polskich jeńców osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na Ukrainie i Białorusi.

14 listopada 2007 r. Sejm jednogłośnie podjął uchwałę, którą ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. – W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – czytamy w dokumencie.  

W Słupcy, od wielu lat, o mordzie katyńskim przypomina krzyż usytuowany na Cmentarzu św. Krzyża, wykonany na wzór drzewa brzozowego, a od 2010 r. Aleja Dębów Pamięci przy ul. Cmentarnej.   

Przypomnijmy:   

20 kwietnia 2010 r. w 70. rocznicę mordu katyńskiego w Słupcy, podczas uroczystości miejsko-powiatowej, posadzono dęby – drzewa będące żywym znakiem czci dla ofiar zbrodni oraz usytuowano kamienne tablice – znak trwałości i niezłomności, w niezwykły sposób oddające symbolikę tych tragicznych faktów. Wówczas posadzono osiem drzew upamiętniających osoby: - ppłk Antoniego Szypowskiego, kpt Antoniego Janika, por. Stanisława Anglika, asp. Walentego Bartkowiaka, asp. Edwarda Parusa, asp. Edwarda Makowskiego, asp. Franciszka Rybickiego i kpt Tadeusza Parysa – legendarnego burmistrza naszego miasta, który zbudował kolumnę św. Wawrzyńca i zasadził Dęby Wolności na słupeckim rynku, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

13 kwietnia 2012 r. po raz kolejny, bardzo uroczyście, Słupca oddała hołd bohaterstwu i odwadze pomordowanych. Wówczas w słupeckiej Alei Dębów Pamięci przybyło kolejnych sześć drzew. W tym roku upamiętnieni zostali policjanci związani ze Słupcą i Ziemią Słupecką: komisarz Alfred von Koehne, asp. Stanisław Karolczak, asp. Stanisław Solczyński, asp. Piotr Górski, asp. Józef Zelek, asp. Franciszek Jasiak.

Dęby Pamięci w alei wiodącej na słupecki cmentarz są widocznym, znaczącym i poruszający śladem pamięci o Pomordowanych, jaki mieszkańcy miasta ofiarowali w postaci niezwykłego pomnika.

13 kwietnia 2016 r. burmistrz Michał Pyrzyk wraz z wicestarostą Szymonem Grzywińskim odwiedzili Aleję Dębów Pamięci, po raz kolejny zatrzymując się przy kamiennych płytach. Złożyli też wiązankę kwiatów i zapalili znicz – w imieniu wszystkich mieszkańców, przy Krzyżu Katyńskim na słupeckim cmentarzu. Aleję Dębów Pamięci odwiedzali też uczniowie i dzieci ze słupeckich szkół i przedszkoli, zapalając znicze przy każdym z Pomników.      


     czytan : 1168