Strona główna / Aktualności / Powiat / Miejsko-Powiatowe obchody Święta Konstytucji 3 maja w Słupcy

Miejsko-Powiatowe obchody Święta Konstytucji 3 maja w Słupcy

Za nami piękne majowe święto. Świętowaliśmy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja – pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie.

Miejsko-Powiatowe obchody Święta Konstytucji 3 maja zainaugurowała Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił słupecki dziekan ks. Tomasz Ryś; koncelebrowali – rektor Wyższego seminarium Duchownego w Lądzie ks. dr Mariusz Chamarczuk oraz misjonarz, ks. Tomasz Chlebowski. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Miejski Chór Kanon pod dyrekcją Tadeusza Kmiecika.

Po zakończonej Eucharystii, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP Słupca z kapelmistrzem Janem Jasińskim na czele oraz motocyklistami WFM Słupca, uczestniczy uroczystości przemaszerowali na słupecki Rynek, gdzie odbyła się druga część spotkania.

Wszystkich zgromadzonych mieszkańców i gości powitał starosta słupecki Mariusz Roga, który w swoim krótkim wystąpieniu nawiązał także do 2-majowego święta flagi Rzeczypospolitej Polskiej – jednego z najmłodszych świąt państwowych.

Starosta w imieniu własnym oraz Burmistrza Miasta Słupcy Michała Pyrzyka witał przybyłych, m.in.: radnych Powiatu Słupeckiego oraz radnych Miasta Słupca z Przewodniczącym Panem Andrzejem Szymkowiakiem na czele; Wójtów i Burmistrzów oraz Przewodniczący Rad Gmin Ziemi Słupeckiej; kapłanów; reprezentantów kół kombatanckich z przewodniczącym Powiatowej rady Kombatantów i osób Represjonowanych Tadeuszem Janasem; przedstawicieli wojska z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego: ppłk. Roberta Nowaka – szefa zespołu nadzoru technicznego, mjr Mariusza Bochniaka - Szefa Sekcja Zaopatrzenia Lotniczo – technicznego, kpt. Annę Kałużną – starszego inżyniera Sekcji Zaopatrzenia Lotniczo – technicznego oraz przedstawicieli z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. Gen. Broni Józefa Dowbor-Muśnickiego z Międzyrzecza z ppor. Łukaszem Komasą na czele; licznie przybyłych chorążych pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli tych organizacji, które poczty wystawiły; kierowników powiatowych i miejskich jednostek organizacyjnych, dyrektorów placówek oświatowych, szefów inspekcji i straży z Komendantami Powiatowymi Policji i Państwowej Straży Pożarnej; reprezentantów organizacji społecznych, politycznych, gospodarczych i oświatowych.

Burmistrz Michał Pyrzyk w swoim wystąpieniu nawiązując do tradycji Święta Konstytucji 3 maja przybliżył uczestnikom uroczystości wątek lokalny związany z Pomnikiem Niepodległości na słupeckim rynku. Bowiem 90 lat temu - 3 maja 1926r. dzięki staraniom władz miasta i powiatu oraz ofiarom obywateli pomnik postawiono na wieczną pamięć i umocnienie patriotycznej woli narodu i jej przyszłych pokoleń. Od lat Mieszkańcy Słupcy i powiatu gromadzili się przy POMNIKU podczas ważnych uroczystości narodowych
i lokalnych: „Przy pomniku odbywały się apele poległych, stały warty honorowe członków POW i harcerzy, płonęły znicze, balkony posesji przyozdabiano chorągwiami, portretami marsza łka i prezydenta, gromadzili się rezerwiści, peowiacy wspominali dni walki, dni chwały polskiego żołnierza (…) młodzież deklamowała wiersze patriotyczne, nauczyciele przychodzili z uczniami i przeprowadzali pogadanki historyczne (…) pomnik przystrajano girlandami; przy pomniku się spotykano, robiono sobie fotografie, które wysyłano znajomym odwiedzający miasto goście ,ważne delegacje, władze, wycieczki zawsze kierowały swe kroki ku temu symbolowi”. (wg M. Jarecki, Aby pamięć nie zaginęła”2001r.)

Zaproszono mieszkańców do odwiedzania Muzeum Regionalnego w Słupcy, gdzie w minionych dniach została otwarta wystawa poświęcona właśnie słupieckiemu pomnikowi.

Informacje o pomniku - http://www.muzeumslupca.pl/aktualnosci-8-31-pelny-95.html

W dalszej części uroczystości liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku, przy którym wartę trzymali przedstawiciele policji, straży, zuchy i harcerze.

Przy dźwiękach marszowej muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Słupca, w wiosennych promieniach słońca, odprowadzono poczty sztandarowe, tym samym zakończono uroczystość.

W godzinach porannych władze miasta i powiatu słupeckiego złożyły wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej na terenie naszego miasta.