Kwiecień 2017

27/4/2017
27 kwietnia Muszkieterowie dla Polek - ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE - PRZEBADAJ SIĘ Z MUSZKIETERAMI W SŁUPCY I WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE
1/5/2017
Zapraszamy na Wiosenny Koncert 1majowy w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Słupca
3/5/2017
Miejsko Powiatowe Obchody Święta Konstytucji
3/5/2017
XVII Spotkania z Folklorem
13/5/2017
13 maja - Dzień Otwartych Koszar z okazji Święta 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu

Strona główna / Aktualności / Powiat / Zakończył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Konsumenckiej

Zakończył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Konsumenckiej

W Sali Herbowej Starostwa Powiatowego w Słupcy, 15 marca br., odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Konsumenckiej, stanowiący pierwszy etap XIII Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej im. Elżbiety Połczyńskiej. Celem konkursu jest propagowanie prawa konsumenckiego wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Honorowym patronem Powiatowego Konkursu Wiedzy Konsumenckiej jest Starosta Słupecki, natomiast honorowymi patronami XIII Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej są Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Na etapie powiatowym konkurs przygotowała Magdalena Żychowicz Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Słupcy.

Uczestników konkursu, ich nauczycieli i opiekunów powitał starosta Mariusz Roga wraz z wicestarostą Szymonem Grzywińskim, życząc uczniom powodzenia na teście; podkreślając jednocześnie, jak ważna jest edukacja konsumencka prowadzona już od najmłodszych lat. Jest to niezwykle istotne z uwagi na szybki postęp w możliwościach zaspokajania potrzeb, szeroką ofertę produktów i usług, formy sprzedaży oraz możliwości oddziaływania na konsumenta. Zmianie ulegają przepisy regulujące prawa, a także obowiązki konsumenta i sprzedawcy. Zmiany te rodzą zapotrzebowanie na konsumentów wyposażonych w wiedzę, świadomych, potrafiących racjonalnie gospodarować budżetem, podejmować odpowiedzialne decyzje.

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja, w składzie: Agnieszka Frankowska – ZSP Zagórów, Krystyna Laskowska – CKZiU Strzałkowo oraz Magdalena Żychowicz- Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Słupcy

Do konkursu przystąpiło 48 uczniów ze wszystkich pięciu szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Konkurs miał formę testu jednokrotnego wyboru składającego się z 35 pytań. Udzielenie prawidłowych odpowiedzi gwarantowała wiedza dotycząca sprzedaży konsumenckiej, prawa ochrony konkurencji i konsumentów, a także przepisów prawa: bankowego, turystycznego, energetycznego, ubezpieczeniowego i telekomunikacyjnego. Uczniowie na rozwiązanie testu mieli 60 minut.

Po podsumowaniu testu komisja wyłoniła trzech laureatów, który uzyskali najwyższą liczbę punktów. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Słupcy; wszyscy uczestnicy otrzymali notesy i długopisy.

Magdalena Żychowicz podsumowując konkurs podkreśliła, iż poziom był wyrównany i bardzo wysoki, zaznaczając że pytania testowe wcale łatwe nie były.

Laureatami zostali i będą reprezentować Powiat Słupecki podczas XIII Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej w Poznaniu, 5 kwietnia br.:

I miejsce Jakub Zehner ZSP Zagórów (21 pkt.)

II miejsce Jan Dolatowski LO Słupca (20 pkt. w dogrywce wygrał dwoma punktami)

III miejsce Bartosz Strzelczyk ZSZ Słupca (20 pkt.)

Wyróżnienia za największą ilość punktów: Paulina Maćkowiak ZSE Słupca (18 pkt.); Jan Dolatowski LO Słupca, Jakub Zehner ZSP Zagórów, Bartosz Strzelczyk ZSZ Słupca oraz z CKZiU Strzałkowo: Beata Bartkowska, Ewa Szklarkowska i Kinga Ratajczyk (17 pkt. ex aequo)

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, nauczycielom za pomoc w przygotowaniu do konkursu i składamy serdeczne gratulacje Laureatom, życząc im powodzenia w etapie wojewódzkim.