Kwiecień 2017

27/4/2017
27 kwietnia Muszkieterowie dla Polek - ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE - PRZEBADAJ SIĘ Z MUSZKIETERAMI W SŁUPCY I WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE
1/5/2017
Zapraszamy na Wiosenny Koncert 1majowy w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Słupca
3/5/2017
Miejsko Powiatowe Obchody Święta Konstytucji
3/5/2017
XVII Spotkania z Folklorem
13/5/2017
13 maja - Dzień Otwartych Koszar z okazji Święta 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu

Strona główna / Aktualności / Kultura / 20 lat biblioterapii w Strzałkowie

20 lat biblioterapii w Strzałkowie

W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Strzałkowie, 5 kwietnia, odbyła się uroczystość podsumowująca 20 lat prowadzenia przez Bibliotekę Publiczną Gminy Strzałkowo biblioterapii. To właśnie zajęcia biblioterapii wyróżniają spośród innych bibliotek, tę strzałkowską, mogącą pochwalić się znacznym dorobkiem pracy upowszechniającej czytelnictwo na wsi.
Na jubileuszowe spotkanie przybyli znamienici goście, m.in.: starosta słupecki Mariusz Roga wraz z kierownikami powiatowych instytucji zajmujących się pomocą społeczną, przewodniczący Rady Powiatu Słupeckiego Bogdan Jastrząb, władze samorządowe gminy Strzałkowo, radni gminni i powiatowi, kierownicy WTZ-ów i DPS-ów, dyrektorzy bibliotek z terenu powiatu słupeckiego oraz goście wyjątkowi – Iwona Smarsz z-ca dyr. Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, przedstawiciel PFRON z Poznania oraz Anna Sabiłło instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, przewodnicząca Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, która wygłosiła wykład okolicznościowy pt. „Potencjał ukryty w książkach”. Na tym szczególnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć mieszkańców DPS w Strzałkowie jak również słuchaczy Strzałkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uroczystość prowadziła dyr. Biblioteki w Strzałkowie Małgorzata Grzelak oraz dyr. DPS w Strzałkowie Artur Cygan.

W swoim wystąpieniu dyr. Małgorzata Grzelak podkreśliła, iż Biblioteka Publiczna Gminy Strzałkowo jest przygotowana także do pracy na rzecz czytelnika niepełnosprawnego, a w szczególności czytelnika dorosłego z niepełnosprawnością intelektualną – zaznaczając, że obecność w bibliotece publicznej osób z niepełnosprawnością intelektualną nikogo już w Strzałkowie nie dziwi. Dzieje się tak za sprawą zajęć z elementami biblioterapii, prowadzonymi regularnie od czerwca 1996 r., a adresowanymi dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Strzałkowie.

Dyr. Artur Cygan dodał, że spotkania w strzałkowskiej bibliotece pozwalają mieszkańcom DPS na kontakty z kulturą, sztuką, bo bycie czytelnikiem to nic innego jak przepustka do sztuki. Podkreślił, iż mieszkańcy po czwartkowych spotkaniach biblioterapii wracają do DPS lepsi. Bo praca z książka, tekstem, to nie tylko dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, to szansa na wzajemne wsparcie, to realna okazja na to, aby poradzić sobie z samotnością, jakże bardzo charakterystyczną dla stanu niepełnosprawności. Dziękował dyrekcji i pracownikom biblioteki za minione 20 lat współpracy osób sprawnych z niepełnosprawnymi oraz samorządom gminy i powiatu.

Słowo do zgromadzonych skierował także starosta Mariusz RogaZgromadziliśmy się tutaj absolutnie z bardzo wyjątkowej okazji, takiej nietuzinkowej. Niby rozmawiamy o prostych przyziemnych sprawach, o ludziach, o książce, o zagospodarowaniu wolnego czasu – a jednak mamy do czynienia z pewnym nowatorstwem, z projektem nieznanym w powszechnej opinii. Mieszkańcy DPS w Strzałkowie to tez specyficzna grupa ludzi. Misją DPS, naszą jako organu prowadzącego, jest stworzyć tym ludziom dom, prawdziwy dom – taki w którym funkcjonalnie i emocjonalnie wszyscy będą czuli się jak w domu. Wiemy też doskonale, że są to ludzie, którym los trochę poskąpił, z czegoś ich okradł, coś uniemożliwił, i tu widzę doskonały pomysł na próbę nadrobienia tych niedoskonałości, na próbę wyjścia do ludzi i pokazania tej godnej twarzy tych, którzy z biblioterapii korzystać zechcą. To jest wielka sprawa, że z pomocą książki, tekstu, z pomocą metod biblioterapii rzeczywiście można odbyć podróż w marzenia, oderwać się od kłopotów dnia codziennego.

W imieniu własnym, obecnego przewodniczącego Rady Powiatu i radnych, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, dziękuję Pani Dyrektor i wszystkim tym, o których tak ciepło się Pani dziś wypowiadała, za to, że Państwo pomagacie nam tworzyć dom.

Na zakończenie jubileuszowego spotkania zaproszeni goście obejrzeli wspaniały, wzruszający spektakl muzyczny „Nie przeminiesz cały” – opowieść o życiu św. Jana Pawła II, w wykonaniu mieszkańców DPS Strzałkowo, mieszkanki DPS w Mielżynie oraz wychowanków Zakładu Poprawczego w Witkowie z pomocą pracownic DPS w Mielżynie. W spektakl wprowadziła siostra dominikanka Benedykta Karolina Bauman z DPS w Mielżynie – jego autorka i reżyserka.

Wielkie brawa dla niezwykłych aktorów!