Strona główna / Aktualności / Powiat / Spotkanie w sprawie wypracowania koncepcji rozwiązania komunikacyjnego na potrzeby wojska

24 października br., w Sali Herbowej Starostwa Powiatowego w Słupcy odbyło się spotkanie zainteresowanych stron w sprawie wypracowania koncepcji rozwiązania komunikacyjnego na potrzeby wojska/pobliskiej jednostki wojskowej w Powidzu i stacjonujących tam wojsk amerykańskich. Nie odparcie wiąże się to również z koniecznością zmiany przebiegu istniejących dróg lokalnych kategorii powiatowej i gminnej.

Plany umieszczenia magazynów uzbrojenia wojska USA w Polsce są czynione od co najmniej 2015 roku. Przynajmniej wtedy pojawiły się oficjalne komentarze na ten temat. Dziś już wiemy, że starania mające na celu umieszczenie uzbrojenia bliżej potencjalnych punktów zapalnych na wschodniej flance NATO są jak najbardziej realne. W jednostce wojskowej w Powidzu, od stycznia tego roku, stacjonują już amerykańscy żołnierze. Wiadomym jest, iż na terenie jednostki mają powstać magazyny techniczne NATO – inwestycja długofalowa i kosztowna.

W związku z rozbudową jednostki konieczne będzie wybudowanie drogi łączącej Autostradę A2 właśnie z jednostką. Strona wojskowa przygotowała projekt jak miałaby przebiegać nowa droga omijająca jednostkę a jednocześnie nie odcinająca gm. Powidz od łączności z siedzibą powiatu i miejscowościami ościennymi.

Znamienny dla sprawy jest fakt wsparcia inicjatywy lokalnych samorządów przez wojewodę wielkopolskiego. Z inicjatywy wojewody, ustanowiony przez niego pełnomocnik Jerzy Fleming, zaproponował staroście słupeckiemu zorganizowanie spotkania z samorządowcami z powiatu gnieźnieńskiego, gmin Czerniejewo i Witkowo oraz miasta Słupcy, gmin Strzałkowo i Powidz z terenu powiatu słupeckiego. Wtorkowe spotkanie miało charakter informacyjny.

Kwintesencją spotkania jest, że z uwag i koncepcji poszczególnych samorządów stworzona zostanie koncepcja wspólna, nie deprecjonująca koncepcji wojska, a jedynie mająca na celu wprowadzenie drobnych korekt ułatwiających realizację tej inwestycji.

Wiele nadziei wiążemy także z obietnicą przedstawiciela wojewody, dotyczącej odbycia jednego z posiedzeń Sejmowej Komisji Obrony w siedzibie tutejszego starostwa, której przewodnim tematem będzie wypracowanie ostatecznej koncepcji rozwiązań komunikacyjnych wokół 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.