2 lipca w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu samorządowcy z całego województwa podpisywali umowy, dzięki którym rządowe pieniądze pokryją sporą część ich drogowych inwestycji. Powiat słupecki otrzyma dofinansowanie na przebudowę ulicy Sikorskiego w Słupcy, w kwocie 1 mln 17 tys. zł. 

To są i będą bardzo duże pieniądze – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Pierwszy raz od 1989 roku do Wielkopolski płyną tak wielkie pieniądze. Finalizujemy dzisiaj kolejną odsłonę programu. W ubiegłym tygodniu podpisywałem z samorządowcami kontrakty na ok. 10 milionów złotych, dzisiaj – na 25 milionów złotych – dodaje wojewoda.

W kolejnych turach do dyspozycji samorządów ma być kolejne 100, a potem 270 milionów złotych. Pieniądze trafią m.in. do budżetu liczącej 6 tys. mieszkańców gminy Kobyla Góra na południu województwa. – Jak na gminę wiejską mamy sporo dróg, bo aż 200 kilometrów – mówi wójt Wiesław Berski.

U nas w gminie na pierwszym miejscu są drogi. Cieszę się, że w tym programie udało nam się te pieniądze pozyskać, to 50 proc. kosztów. Zgłosiliśmy się też do kolejnego programu, którego wyniki mają zostać niedługo ogłoszone. Wnioskowaliśmy w nim o wyższe dofinansowanie – dodaje wójt.

Bez pieniędzy z zewnątrz gminy i powiaty często nie mogą sobie pozwolić na kosztowne drogowe inwestycje. Samorządowcy podkreślają, że ważny jest też wymiar dotacji – im wyższy, tym lepiej, bo mniej gmina dorzuca wtedy z własnej kieszeni.

Drogowe umowy podpisali dzisiaj z wojewodą przedstawiciele 19 wielkopolskich gmin i powiatów.

źródło – https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/25-milionow-zlotych-na-wielkopolskie-drogi-to-skok-cywilizacyjny?fbclid=IwAR3E_4Se8wMeAHg8ReuXFZynG17iFsWr1fGHc56r3_oZdbOGUKiyDHquXAo