Powiat Słupecki będzie pierwszym samorządem, który odwiedzi innowacyjny autobus elektryczny przystosowany do przewozu dzieci i młodzieży szkolnej. Prezentacja odbędzie się w najbliższy piątek (21.05.) o godz. 10:00 na parkingu przy głównym wejściu do Starostwa Powiatowego w Słupcy. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu otrzymali wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu słupeckiego, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani ekologicznym środkiem transportu.

Pokaz autobusu odbędzie się w ramach Tour de Pilea, podczas którego ARP E-Vehicles Sp. z o.o., spółka zależna Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., zaprezentuje swój produkt w kilkunastu miastach i gminach w kraju. Słupca będzie pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym autobus elektryczny zostanie pokazany. W ramach spotkania planowany jest również wspólny przejazd zaproszonych gości ulicami miasta.

ARP E-VEHICLES promuje w ten sposób ekologiczny transport zbiorowy i swój nowoczesny pojazd elektryczny marki Pilea. Na trasie przejazdu znajdzie się kilkanaście miast i gmin, których przedstawiciele będą mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi, przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami technicznymi.

Autobus Pilea jest efektem wielu lat prac badawczych i koncepcyjnych doświadczonego zespołu polskich inżynierów i konstruktorów. Od początku został zaprojektowany i skonstruowany jako autobus elektryczny, a nie jako adaptacja konstrukcji z silnikiem spalinowym. Zawiera wiele nowatorskich rozwiązań.

Wszystkie baterie zamiast na dachu zostały umieszczone pod podwoziem, co nie przeszkodziło w uzyskaniu niskiej podłogi na całej długości autobusu. Pozwoliło to również na ograniczenie wysokości nadwozia do niespełna 3,2 m. i obniżenia środka ciężkości pojazdu, co poprawiło jego parametry trakcyjne, wpływając pozytywnie na zachowanie autobusu w czasie pokonywania nawet najtrudniejszych zakrętów. Wykonanie szkieletu w technologii samonośnej z materiałów o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych oraz użycie elementów poszycia zewnętrznego z aluminium i laminatów poliestrowych obniżyło masę pojazdu, a w konsekwencji zwiększyło jego zasięg o ok. 10%. Wielofazowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi gwarantuje większą sprawność i przeciążalność silnika, lepsze osiągi pojazdu oraz zwiększenie zasięgu na jednym ładowaniu. Zastosowanie baterii NMC (litowo-jonowych) pozwala na ładowanie stacjonarne i zasięg od 140 do ponad 300 km. Autobus wykonany jest w prawie 60% z polskich komponentów. Dzięki silnikowi elektrycznemu jest cichy i ekologiczny, a zastosowany w pojedzie system rekuperacji powoduje, że jest także tani w eksploatacji. Poprzez wyposażenie w rampę i układ przyklęku jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. ARP E-VEHICLES posiada w ofercie autobusy miejskie i podmiejskie oraz w specjalnej wersji do przewozu dzieci (zwane potocznie Gimbusami), wszystkie w wariantach o długości 8,5 oraz 10,0 metrów.

Prezentowany model ma długość 8.5 metra i jednorazowo może zabrać na pokład do 36 pasażerów, w tym 29 osób na miejscach siedzących. Wyposażony jest w baterie NMC o pojemności 142 kWh zapewniające zasięg do 140 km oraz własną ładowarkę pokładową, dzięki czemu nie wymaga specjalnej infrastruktury do ładowania. Posiada na wyposażeniu hybrydowy system ogrzewania (spalinowo-elektryczny), klimatyzację, elektroniczne tablice kierunkowe, monitoring wizyjny, darmowe Wi-Fi i ładowarki do telefonów” – informuje Piotr Bewziuk, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży ARP E-Vehicles Sp. z o.o.

Warto wspomnieć skąd wzięła się wdzięczna nazwa autobusu t.j. Pilea. W ostatnich miesiącach został rozstrzygnięty konkurs na nazwę autobusu. Spośród prawie 250 propozycji największe uznanie zdobyła nazwa, którą firma ARP E-VEHICLES już oficjalnie się posługuje. Jej genezą jest łacińska nazwa zielonej rośliny doniczkowej, która potocznie nazywana jest pieniążkiem. Niektórym roślinom domowym nadaje się wręcz magiczne właściwości, tak jest również i w tym przypadku. Popularny pieniążek odpowiedzialny jest za oszczędność i powodzenie finansowe. PILEA jest więc taka jak autobus ARP E-V, kompaktowa, zielona, przyjazna dla środowiska i oszczędna. Z pewnością przyszłym nabywcom przyniesie wiele korzyści nie tylko finansowych, a jej wpływ na otoczenie i środowisko poprawi jakość życia pasażerów i wielu mieszkańców.