Jubileusz 60-lecia istnienia obchodziła dziś (01.06.) Szkoła Podstawowa im. Michała Okurzałego w Zagórowie. Uroczystości połączono z Dniem Dziecka i świętowano podczas oficjalnej akademii z udziałem uczniów, nauczycieli, przedstawicieli Kuratorium Oświaty, służb mundurowych, władz gminy i powiatu.
 
Inaugurując oficjalną część szkolnego święta dyrektor placówki Andrzej Bernat przedstawił krótki rys historyczny szkoły, której plany budowy sięgają lat przedwojennych. Trzeba było jeszcze kilku dekad, aby nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego, co nastąpiło 4 sierpnia 1962 roku. Niespełna rok później na posiedzeniu Komitetu Rodzicielskiego, Komitetu Opiekuńczego i Komitetu Budowy Szkoły podjęto decyzję dotyczącą patrona placówki. Został nim Michał Okurzały, Kanonier I Dywizji Polskiej, który zginął śmiercią bohaterską przy forsowaniu Wisły w 1945 roku.
 
Podczas dzisiejszej uroczystości znalazło się wiele odniesień do patrona szkoły, nie tylko w wystąpieniu dyrektora, ale także podczas przygotowanego przez uczniów i pedagogów programu artystycznego. Inscenizacja ostatniego meldunku kanoniera przy imitowanych odgłosach wybuchów i wystrzałów z broni palnej była przejmującym akcentem, szczególnie w kontekście wydarzeń jakie mają obecnie miejsce za wschodnią granicą.
 
Nawiązanie do trwającej wojny i dramatu ukraińskich dzieci było też częścią wystąpienia burmistrza Zagórowa Romana Kultermana. Z kolei Jacek Bartkowiak – Starosta Słupecki podkreślał rolę edukacji i jej wpływ na indywidualną przyszłość każdego z uczniów oraz rozwój wspólnoty.
 
Po oficjalnej uroczystości uczniowie mogli korzystać do woli z przygotowanych dla nich atrakcji na szkolnym boisku.
 
 
Tekst i zdjęcia: Biuro Promocji i Strategii Starostwa Powiatowego w Słupcy.