83 lata temu hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Atak nastąpił z wody, lądu i powietrza. Symbolem niemieckiej agresji i początkiem II wojny światowej stał się rozpoczęty o 4:45 ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte przez przebywający w gdańskim porcie okręt Schleswig-Holstein.

Dla upamiętnienia wybuchu wojny, a także jej ofiar oraz bohaterów walczących za wolność ojczyzny, 1 września pod Pomnikiem Wolności w Słupcy odbył się uroczysty Apel Pamięci.

W wydarzeniu zorganizowanym z inicjatywy starosty Jacka Bartkowiaka wzięła udział wojskowa Kompania Honorowa z Powidza z szefem sztabu 33 Bazy Lotnictwa Transportowego ppłk Jarosławem Wróblem, przedstawiciele policji z z-cą komendanta mł. insp. Janem Rabiejem, przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z z-cą komendanta st. kpt. Robertem Brzymyszkiewiczem. Ponadto harcerze, uczniowie klas mundurowych słupeckiego „ekonomika”, uczniowie LO oraz władze samorządowe miasta i powiatu. Honorowym gościem był jeden z ostatnich żyjących świadków historii mjr Tadeusz Janas, przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów przy staroście słupeckim.

Apel poległych poprowadził por. Łukasz Kondrat, a jego kulminacją była salwa honorowa, którą oddała powidzka kompania wojska. Hołd poległym złożyli także kibice Lecha Poznań, którzy przy wtórze strażackiej syreny odpalili biało-czerwone race.

Uroczyste obchody 83. rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej poprzedziła msza św. koncelebrowana przez ks. dziekana Tadeusza Rysia.