Specjaliści ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu wykonają bezpłatne badania kolonoskopowe w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego. Realizowany jest Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego.

Rak ten to drugi pod względem umieralności nowotwór złośliwy u obu płci w Polsce. Rak jelita grubego należy do grupy nowotworów o najgorszym rokowaniu, a możliwość wyleczenia jest uwarunkowana stopniem zaawansowania choroby w chwili jej rozpoznania. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem, przy czym ponad 94 proc. zachorowań u obu płci przypada na populację osób po 50 roku życia.

Rak jelita grubego rozwija się bardzo powoli, co daje szanse na wykrycie go na wczesnym etapie zaawansowanie lub nawet całkowite uniknięcie choroby. Dolegliwości, które mogą wskazywać na nowotwór jelita grubego to m.in. bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, biegunki naprzemiennie z zaparciami, ślady krwi w stolcu, niekontrolowane chudnięcie czy anemia o niewyjaśnionym podłożu. W pierwszych, kluczowych dla leczenia nowotworu etapach, dolegliwości te nie powodują bólu, więc chorego zwykle nic nie niepokoi. Tym bardziej ważne są badania przesiewowe.

Kolonoskopia jest bardzo czułą i skuteczna metodą, ponieważ podczas badania lekarz prowadzący ma możliwość równoczesnego usuwania polipów, które w późniejszym etapie mogłyby  przekształcić się w nowotwór. Dzięki temu kolonoskopia zapobiega aż w 60% rozbojowi raka jelita grubego.

Badania kolonoskopowe wykonywane będą w szpitalnej pracowni endoskopii w dni robocze, w godzinach między 8.00 a 14.00. Termin oczekiwania na badania to dwa tygodnie. Rejestracji można dokonywać osobiście lub telefonicznie – 501 572 346.

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM

ul. Przybyszewskiego 49

60-355 Poznań