Moda na folk, i na wszystko co z nim związane, powróciła i trwa nadal. Oprócz elementów garderoby nawiązujących do strojów ludowych „na fali” jest wciąż również muzyka folkowa. Władze Powiatu Słupeckiego propagują kulturę ludową, taniec ludowy, śpiew, gwarę oraz rękodzieło ludowe. Od 2000 r. Starostwo Powiatowe w Słupcy organizuje Spotkania z Folklorem. Wydarzenie od tego czasu ewaluowało w swej formie. Od 2010 r. współorganizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska” oraz gmina, która jest gospodarzem miejsca imprezy – od kilku lat Gmina Miejska Słupca.
Uroczystego otwarcia XIX Spotkań z Folklorem dokonał starosta powiatu słupeckiego Jacek Bartkowiak, burmistrz miasta Słupcy Michała Pyrzyk, współorganizator spotkań a także wicestarosta Czesław Dykszak.
Spotkania z Folklorem mają formę przeglądu zespołów ludowych tanecznych i śpiewaczych. Z terenu całej wielkopolski oraz województw ościennych przyjeżdżają do nas zespoły folkowe. Przegląd ma charakter gościnnego występu, zespoły nie są oceniane i nie konkurują ze sobą.
Podczas tegorocznej – dziewiętnastej już edycji, na scenie zaprezentowało się 11 zespołów ludowych i śpiewaczych: Zespół Ludowy „Złoty Wiek” ze Strzałkowa, Zespół Ludowy „Kłodawiacy” z Kłodawy, Zespół Śpiewaczy Klubu Seniora „Odrodzenie” ze Słupcy, Zespół Pieśni i Tańca „Siekieracy” z Kostrzyna, Zespół „Powidzanie” z Powidza, Zespół „Kwiaciarki” z Sompolna, Dziecięcy Zespół „Czarodziejski Flet” z Cienina Kościelnego, Zespół „Dębowiacy” z Sompolna, Dziecięcy Zespół Ludowy „Iskierki” z Kotuni, Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska” z Wrześni, Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech” z Liśca Wielkiego
oraz słupeckie przedszkolaki z trzech przedszkoli: „Stokrotki” i „Wiewiórki” z Przedszkola Nr 2 Miś; „Muchomorki” i „Żabki” z Przedszkola Nr 4 Jarzębinka; „Słoneczka” i „Motylki” z Przedszkola N1 z Oddziałami Integracyjnymi.
W trakcie trwania przeglądu na przybyłych gości czekały atrakcyjne kramy z rękodziełem ludowym.
Organizatorzy zaplanowali wszystko dokładnie, no prawie wszystko. Nie udało zamówić się słońca. Deszczowa pogoda skutecznie zakłócała podziwianie wspaniałych folklorystycznych występów.
Statuetki dla zespołów folklorystycznych wykonała, jak zawsze, Galeria Biskwit – Łukasz Czarciński i Patrycja Komorowicz.
Zapraszamy już za rok, na XX – jubileuszowe Spotkania z Folklorem w Słupcy.