8 maja to ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Wydarzenie to, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest spotkań dla czytelników.

I tak, właśnie w ramach Tygodnia Bibliotek, 9 maja, starosta Jacek Bartkowiak został zaproszony do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy, aby spotkać się z przedszkolakami z „Jarzębinki” i przeczytać im swoją ulubioną książkę z dzieciństwa.

Starosta spośród wielu książek jakie przeczytał w swoim dzieciństwie, wybrał „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Książka ta choć ma już ponad 70 lat, niezmiennie i wciąż inspiruje dzieci z całego świata. Starosta przeczytał rozdział zatytułowany „Plewimy rzepę i dostajemy małego kotka”. W trakcie czytania rozwinęła się sympatyczna i zabawna dyskusja na temat otrzymywania przez dzieci gratyfikacji pieniężnych w zamian za pomaganie w pracach domowych a także na temat posiadania kotów. Dzieci słuchały z uwagą i obiecały, że jak już nauczą się czytać to także sięgną po prezentowaną książkę. Umiejętność płynnego czytania zaprezentował 7-letni Franek – wielkie brawa!

Starosta pytał też, czy rodzice czytają dzieciom codziennie. Odpowiedzi były różne. Jednak większość dzieci twierdziło, że rodzice im czytają przed snem. Nie trzeba chyba bardzo przekonywać, że codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

8 maja obchodzony był Dzień Bibliotekarza. Z tej okazji starosta złożył życzenia wszystkim Paniom pracującym w naszej bibliotece.

Paniom Bibliotekarkom życzymy wytrwałości i kreatywnych działań w propagowaniu czytelnictwa.