29 lipca słupeccy policjanci obchodzili swoje święto. W Alei Katyńskiej odsłonięto obelisk upamiętniający słupeckich policjantów, którzy odeszli już na wieczną służbę. Odbyła się Msza św. w intencji żyjących i zmarłych policjantów, a także uroczysta zbiórka, podczas której wręczono wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafał Pawłowski oraz starosta Jacek Bartkowiak.
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę powstania Policji Państwowej. Powiatowe obchody Święta Policji zorganizowano jako jedno z przedsięwzięć w naszym powiecie, które upamiętniało to wydarzenie. Obchody rozpoczęto od odsłonięcia pamiątkowego obelisku upamiętniającego policjantów, którzy odeszli na wieczną służbę oraz zapalenia zniczy w Alei Dębów. Inicjatorami pamiątkowego obelisku byli członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji w Słupcy. Prezes Stowarzyszenia Kazimierz Waleryszak, podczas spotkania w Alei Katyńskiej powiedział m.in.
Sto lat temu, również na terenie garnizonu słupeckiego, powołana została Policja Państwowa. Do chwili obecnej na terenie powiatu słupeckiego nie ma miejsca upamiętniającego tę służbę, która wiernie służy społeczeństwu i dba o zapewnienie społeczeństwu bezpieczeństwa.
Różne były losy ludzi służących tej formacji, którzy swe losy i życie złożyli na ołtarzu służby społeczeństwu. Jak tragiczne to były losy świadczą o tym niedaleko tego miejsca usytuowana zimne kamienie w towarzystwie dębów. Kości policjantek i policjantów znajdują się na cmentarzach całego powiatu słupeckiego a także i kraju.
Z okazji setnej rocznicy powołania Policji Państwowej, w Słupcy, w ramach działań powiatowych, ukonstytuował się Komitet Budowy obelisku dla upamiętnienia pamięci policjantek i policjantów, którzy swe losy zawodowe, w okresie stu lat, związali z pracą w Policji na terenie garnizonu słupeckiego. Obelisk ten poświęcony jest tym, którzy odeszli już na wieczną służbę. Jest to forma podziękowania społeczeństwa powiatu słupeckiego za poświęcenie się dla zabezpieczenia spokoju i bezpieczeństwa ludzi tu mieszkających. Natomiast ze strony czynnych policjantów i emerytów jest to forma pamięci i szacunku dla swoich korzeni.
Obelisk ten zostaje przekazany pod opiekę Komendzie Powiatowej Policji w Słupcy.
Modlitwę odmówił i obelisk poświęcił ks. Hieronim Szczepaniak.
Kierownictwo KPP Słupca, władze miasta i powiatu słupeckiego, kapelan policjantów oraz emerytowani policjanci zapalili znicze przy kamiennych tablicach i dębach upamiętniających pomordowanych policjantów.
Starosta Jacek Bartkowiak zapalił znicz przy kamieniu upamiętniającym dziadka starosty asp. Policji Państwowej Walentego Bartkowiaka, który zginął w Twerze.
Kolejnym punktem programu obchodów była Msza św. w koście bł. Bpa Michała Kozala w Słupcy, której przewodniczył kapelan policjantów ks. Hieronim Szczepaniak.
Po wspólnej modlitwie policjanci udali się na uroczystą zbiórkę, która odbyła się w auli koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Słupcy. Na uroczystości obecni byli policjanci, pracownicy cywilni KPP w Słupcy oraz zaproszeni goście wspierający działania słupeckiej Policji.
Uroczysta zbiórka była okazją do uhonorowania i wyróżnienia policjantów, pracowników administracji oraz przedsiębiorców i samorządowców wspierających działania słupeckiej Komedy Policji.
Na wniosek Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w Słupcy wyróżniono Medalem XXV-lecia NSZZ Policjantów Zarządu Głównego. Brązowy Medal NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego otrzymali:
Michał Marszałek, Arkadiusz Miętkiewicz, Mateusz Jóźwiak, Maciej Machiński, Łukasz Jarząbek, Radosław Jaśkowiak, Piotr Szypuła, Marek Sowa, Zbigniew Janowski. Medal Brązowy NSZZ Policjantów otrzymali: ks. Hieronim Szczepaniak, wójt gm. Powidz Jakub Gwit, przedsiębiorca Dariusz Mikołajczyk, przedsiębiorca Andrzej Wojciuch, przedsiębiorca Rafał Wylegała oraz wieloletni członek związku policjant Jacek Derengowski.
W 2019 otrzymali awans na wyższy stopień policyjny:
przedterminowo na stopień młodszego aspiranta Policji
sierż.sztab. Agnieszka Kurniewicz
na komisarza Policji
podkom. Wojciech Kujawa
aspiranta sztabowego Policji
st.asp. Sebastian Kopczyński
starszego aspiranta Policji
asp. Jacek Derengowski
asp. Iwona Górna
asp. Żaneta Jarzyńska-Sobieraj
asp. Paweł Ławniczak
asp. Przemysław Mistrzak
asp. Jacek Parus
asp. Zbigniew Stańczyk
na aspiranta Policji
mł.asp. Łukasz Jarząbek
mł.asp. Dorota Kowalska
mł.asp. Małgorzata Król
mł.asp. Marek Sowa
na sierżanta sztabowego Policji
st.sierż. Marcin Dębowski
st.sierż. Łukasz Krysiński
st.sierż. Szymon Lewicz
st.sierż. Joanna Wolińska
na starszego sierżanta
sierż. Łukasz Wyderkiewicz
starszego posterunkowego
post. Dominik Szymański
post. Beata Walczak
Brązową Odznaką Zasłużony Policjant został wyróżniony asp. szt. Robert Kozłowski, a Brązowy Medal za Zasługi dla Policji otrzymał płk. Dariusz Płóciennik.
Starosta Powiatu Słupeckiego Jacek Bartkowiak wyróżnił nagrodą rzeczową najlepszych policjantów patrolowych: sierż. sztab. Krzysztofa Marciniaka i st. sierż. Sebastiana Króla, natomiast Burmistrz Miasta Słupcy wyróżnił najlepszego dzielnicowego asp. Łukasza Jarząbka.
Komendant Powiatowy Policji w Słupcy wyróżnił okolicznościowymi nagrodami także dwie pracownice Policji: Halinę Drapikowską i Sylwię Dostatnią.
31 lipca w Poznaniu podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji Medal pamiątkowy medal z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej otrzyma asp. szt. Artur Kamiński, a asp. szt. Marek Kowalski – Złoty Medal za Długoletnią Służbę.
Obchody zakończył występ Męskiego Chóru Quarta z Zagórowa.