27 maja 2020 r. przejdzie do historii Słupcy, jako dzień 30. rocznicy odrodzenia się samorządu terytorialnego w Polsce, ale także z okazji nadania imienia Karola Wyszomirskiego – przedwcześnie zmarłego burmistrza Słupcy, rondu u zbiegu ulic Kopernika i Sikorskiego w Słupcy. Krótkie spotkanie z tej okazji odbyło się w pobliżu ronda, na parkingu osiedla Niepodległości.
Przybyli samorządowcy obecnej i minionych kadencji. Postać śp. Karola Wyszomirskiego jest doskonale znana szczególnie tym, którzy wraz z nim tworzyli, jako pierwsi zręby naszego lokalnego samorządu.
Starosta Jacek Bartkowiak, współtwórca Komitetu Obywatelskiego, wręczył kwiaty wdowie Aleksandrze Wyszomirskiej.
Odrobina historii:
W marcu 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o Samorządzie Terytorialnym. Konsekwencją tej ustawy były pierwsze wybory do samorządu terytorialnego, które rozpisano na dzień 27 maja 1990 roku. Reforma wprowadzająca samorząd terytorialny w Polsce była najlepszą po 1989 roku.
Od 1990 roku słupczanie wybierają swoich reprezentantów do Rady Miasta Słupcy. Warto w tym momencie zdać sobie sprawę z faktu, iż pierwsze lata odrodzonego samorządu terytorialnego miały charakter absolutnie pionierski. Od nowa i od podstaw trzeba było stworzyć struktury lokalnej władzy i uporządkować sprawy w wielu podstawowych dziedzinach życia: infrastruktura miejska, oświata, pomoc społeczna i wiele, wiele innych. Ogromna w tym zasługa „ojców założycieli” słupeckiego samorządu z burmistrzem pierwszych dwóch kadencji śp. Karolem Wyszomirskim na czele.
W grudniu 2019 roku Rada Miasta Słupcy podjęła uchwałę, aby nowo wybudowane u zbiegu ulic Sikorskiego i Kopernika rondo otrzymało imię pierwszego po II wojnie światowej burmistrza Miasta Słupcy Karola Wyszomirskiego.