Inspektor Danych Osobowych w Poznaniu /rodo.pl/ zwraca uwagę na bardzo ważny temat. W ostatnich dniach znacząco nasiliły się ataki wykorzystujące nową sytuację oraz to, że większość użytkowników pracuje zdalnie i robi zakupy przez Internet. Jak zwykle cyberprzestępcy korzystają z okazji i wykorzystują nową rzeczywistość do swoich niecnych celów.

Eksperci od systemów antywirusowych przestrzegają przed nowym sposobem kradzieży danych z komputerów. Hakerzy wykorzystują pandemię koronawirusa, aby nakłonić użytkowników komputerów do pobrania złośliwego oprogramowania typu keylogger. Uzyskują też dostęp do prywatnych kont na Facebooku przez fałszywe strony internetowe i sensacyjne artykuły o COVID-19.

Ataki mogą prowadzić do utraty środków prywatnych, firmowych lub zainfekowania komputera. Prosimy być uważnymi również w przypadku otrzymywania linków na facebooku i dokładną ich analizę przed otworzeniem, ponieważ rozmowa przez Messenger jest teraz bardzo popularna i zapewne też, jeśli nie już została wykorzystana.

Apel – Ostrzeżenie Banków Spółdzielczych!

Możesz otrzymać fałszywe smsy lub maile z informacją o rzekomym przekazywaniu środków do rezerw NBP i poleceniem zalogowania się na swoje konto, aby do tego nie dopuścić. Link kieruje do strony podstawionej przez przestępców, która wygląda jak strona Twojego banku. Taka spreparowana strona zapisuje dane do logowania na Twoje konto.
Nie klikaj w link i skasuj wiadomość!
Instytucje finansowe nigdy nie rozsyłają do swoich klientów wiadomości wraz z linkami do logowania.

***

Wszystkie wiadomości e-mail z motywami koronawirusa należy traktować bardzo ostrożnie. Ograniczone zaufanie do otrzymywanych powiadomień powinno być podstawą poruszania się w sieci, zwłaszcza w okresie wzmożonego strachu związanego groźną chorobą, jaką jest koronawirus.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cyberprzestepcy-wykorzystuja-koronawirusa-do-kradziezy-danych