8 września to Dzień Dobrych Wiadomości, a dobra wiadomość jest taka, że odnieśliśmy internetowy sukces, którym nieśmiało chcemy się pochwalić.  

Za nami XVI Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie. Edycja ze wszech miar wyjątkowa i miejmy nadzieję, że jedyna w wersji online. W dniach 5-6 września br. wyemitowaliśmy przygotowane wcześniej, m.in. wykłady i pokazy, które okazały się zostać bardzo pozytywnie przyjęte przez internetową festiwalową publiczność. Zasięgi postów na Fb zaskoczyły nas i ucieszyły zarazem.  Dziękujemy, że byliście Państwo z nami!!! Tradycja i nowoczesność absolutnie się nie wykluczają, ale jak pokazuje chociażby ta sytuacja, mają się razem bardzo dobrze.

Ze względu na wciąż poważne zagrożenie pandemiczne, jako organizatorzy, zgodnie, nie zdecydowaliśmy się na organizację Festiwalu w wersji tradycyjnej. Dofinansowanie, jakie Festiwal otrzymał ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego przeznaczyliśmy na nagranie wykładów popularno-naukowych oraz pokazów rzemieślniczych. Przygotowane filmy mają charakter popularno-naukowy oraz edukacyjny, na czym bardzo nam zależało. Wartością dodaną festiwalowej edycji internetowej jest to, że do każdego z filmów możemy wrócić, zobaczyć raz jeszcze, dokładnie posłuchać – a jest co posłuchać i co pooglądać. Zachęcamy szczególnie nauczycieli, aby wspólnie z uczniami zobaczyli wyjątkowe i niepowtarzalne lekcje historii.

Dziękujemy bardzo, dziękujemy ogromnie mocno, że byliście Państwo z nami w festiwalowe dni, a jeszcze mocniej zachęcamy tych, którzy jeszcze „Festiwalu” nie widzieli, aby zobaczyli – będzie nam bardzo miło.

Pozdrawiamy serdecznie i liczymy na to, że za rok spotkamy się „na żywo” w Lądzie.

Realizacja nagrań, montaż – Kuba Rybicki @czesckuba