Regaty silnych wiatrów i jubileuszy

Po raz osiemnasty żeglarze spotkali się na Jeziorze Powidzkim, aby rywalizować o Puchar Starosty Słupeckiego, czyli mieliśmy Osiemnastkę. Piętnasty raz rywalizacja przebiegała w ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i w weekend rozpoczynający wakacje (pierwsze 3 edycje były na przełomie lipca i sierpnia) gdyż taki termin otrzymaliśmy od PPJK, stąd nazwa Regaty „Na Powitanie Wakacji”.

Dziesiąty raz impreza odbyła się na Hornie w Kosewie i dziesięciolecie swoich startów w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych świętował Mirek Sztuba żeglujący na jachcie „Black & White” w klasie T3.
Jeśli dla kogokolwiek z żeglarzy było mało okazji do świętowania, to na pewno nie zabrakło wiatru do żeglowania.

Przez całe dnie 23 i 24 czerwca wiało od 3 do 5 B i czasami przekropliło. Żeglarze rywalizowali w sześciu klasach: T1 – 8 załóg, T2 – 7, T3 – 7, Trias – 5, Open – 5, Katamaran – 6. Warunki pogodowe sprawiły, że bez problemu udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane 7 wyścigów, 4 w sobotę i 3 w niedzielę.

Z kolei przy tak silnym wietrze niektóre załogi miały kłopoty z opanowaniem sprzętu, kilka wywrotek zdarzyło się wśród katamaranów, w tym jedna, podczas której załogantka spadła na żagiel i po prostu przez niego przeleciała. Na szczęście wyszła z tego cała i zdrowa w przeciwieństwie do grota swojego cata. Inny katamaran wbił się podczas startu w burtę statku komisji regatowej w okolicach rufy na tyle mocno, że przy jego wyciąganiu-wyrywaniu musiała pomóc motorówka:)

Wśród dwukadłubowców zwyciężyli żeglujący równo i bez większych przygód Paweł i Andrzej Jachowscy 14 pkt. na C2 (1, 1, 2, 2, 1, DNC*, DNC) przed Marcinem Pińczyńskim i Robertem Rogowskim 19 pkt. na NACRA 18 (DNF*, 4, 3, 3, DNF, 1, 1) oraz Piotrem Woźniakiem i Katarzyną Sawicką 20 pkt. na DOUBLE DiP (2, 2, 1, 1, DNF*, DNC, DNC).
Dostojnie, efektownie i efektywnie żeglowały balastowe Triasy, którym takie warunki po prostu służą. Klasę tą zdominowała załoga w składzie Maciej Potok, Krzysztof Potok i Paweł Fiszer na „Jeneva’s”, która tylko w jednym wyścigu pozwoliła siebie pokonać – 6 pkt. (1, 1, 2*, 1, 1, 1, 1). Drugie miejsce zajął Paweł Brona z Markiem Sówką w załodze na jachcie „Windbrandt” 11 pkt. (2*, 2, 1, 2, 2, 2, 2), a trzecie Paweł Grzeszczyk z Mateuszem Wlaźlakiem na G 248 18 pkt. (3, 5*, 3, 3, 3, 3, 3).
W klasie Open załoga Sigmy 600 Active na YOO-TEAM Norbert Nowacki i Andrzej Synowiec nie dała szans swoim rywalom wygrywając wszystkie liczone do punktacji wyścigi – 6 pkt. (1, 1, 1, 1, 1, 1, DNF*). Dwa kolejne miejsca zajęły załogi Omeg z Wągrowca, odpowiednio Tomasz Łukaszewicz, Maciej Kurek i Konrad Bryniak – 17 pkt na NEPTUN-ie (2, 2, 2, DNC*, 3, 2, DNC) przed Bogusławem Komorowskim, Rajmundem Glińskim i Radosławem Bryniakiem – 20 pkt. na NIUNIA (3, 3, 3, DNC*, 2, 3, DNC).
Załogi jachtów klas T zacięcie rywalizowały o kolejne punkty w klasyfikacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Po słabowiatrowych dwóch poprzednich eliminacjach PPJK i we Włocławku wyścigi w silnym wietrze dostarczyły wielu emocji. Mimo, że liderzy po pierwszym dniu zmagań utrzymali swoje miejsca do końca regat, to cały czas czuli na swoich plecach oddech rywali, którzy mocno naciskali walcząc o niższe miejsca na podium.
W klasie T1 Andrzej Rygielski z Jarosławem Wieteskim, Wojciechem Brzóską i Igą Brzóską na „Andrzeli” wygrali wszystkie wyścigi zaliczane do klasyfikacji końcowej regat – 6 pkt. (1, 1, 1, 1, 1, 1, 2*). Drugie miejsce zajęli na „Jeremi’m” Remigiusz Chłopocki, Przemysław Piechocki i Piotr Dzieweczyński – 12 pkt. (2, 2, 3, 2, OCS*, 2, 1) a trzecie załoga jachtu „Grom” Leszek Woliński ze Stanisławem Hasiukiem – 16 pkt. (3, 3, 2, 3, 2, 3, OCS*).
W klasie T2 załoga „Zalewa” rozpoczęła od zwycięstwa i do końca zmagań utrzymała się na prowadzeniu. Piotr Matwiejczuk, Grzegorz Swat i Piotr Olszewski – 7 pkt. (1, 2, 1, 1, 3*, 1, 1,), tylko dwukrotnie pozwolili wyprzedzić się rywalom, którzy za ich plecami toczyli zaciętą walkę o drugie miejsce. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszła „Rafa” z Markiem Kmieciem, Krzysztofem Kiejziewiczem i Michałem Smuszkiewiczem – 13 pkt. (4, 1, 2, 2, OCS*, 2, 2) wyprzedzając „Olivię RS” z Tomkami Feretem i Makowskim oraz Bartoszem Mikołajczakiem – 14 pkt. (2, 4*,3, 3, 1, 2, 3).
Klasa T3 również miała swojego lidera, który prowadził od początku do końca zmagań. Zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo. Michał Brzozowski z Dobiesławem Budzianowskim i Mikołajem Kmieciem na „LEGENDA nr1” we wszystkich wyścigach musieli żeglować w pełni skoncentrowani gdyż na każdy ich błąd czyhali bardzo doświadczeni rywale, jubilat Mirek Sztuba, zwycięzca finału PPJK z 2017 Arek Sendlewski czy Mistrz Polski z 2014 roku Mirek Czech. Załoga „młodszej” „Legendy” spisała się na medal z najcenniejszego kruszcu zdobywając ostatecznie 8 pkt. (1, 1, 1, 2, OCS, 2, 1). Drugie miejsce dla „dziesięciolatka” „Black & White” Mirka Sztuby z załogą Roman Dybek, Krzysztof Palacz i Karolina Nowicka – 15 pkt. (2, 4*, 4, 3, 3, 1, 2) a trzecie dla Arka Sendlewskiego z Anną Zarzycką, Sławomirem Dunstem i Bartkiem Smuszkiewiczem na pokładzie „Sen 749” – 21 pkt. (DNF*, 2, 5, 1, 1, 4, RAF).
Jachty kabinowe miały w piątym wyścigu regat dodatkową klasyfikację z użyciem współczynnika korygującego według formuły wyrównawczej PPJK. Zwycięstwo w tej rywalizacji odniosła załoga „Olivii RS” (klasa T2) z Tomaszem Feretem za sterem zdobywając Puchar Sklepu Żeglarskiego „Szopeneria”. Drugie miejsce zajął Andrzej Rygielski na „Andrzeli” (klasa T1), a trzecie Marek Kmieć na „Rafie” (klasa T2). Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali voucher’y na zakupy w Sklepie Żeglarskim „Szopeneria. Między zwycięzcą a zdobywcą drugiego miejsca o kolejności w czasie skorygowanym zadecydowało trzecie miejsce po przecinku… Pomiędzy pozostałymi jachtami różnice w czasie skorygowanym nie były zbyt duże i może warto by zastosować dodatkowo tego typu klasyfikację.
Główna nagroda, czyli Puchar Starosty Słupeckiego, trafiła do Andrzeja Rygielskiego z załogą Jarosław Wieteski, Wojciech Brzóska i Igą Brzóska na „Andrzeli”, którzy uzyskali najlepszy wynik punktowy w klasach T. Puchar wręczył załodze Starosta Słupecki Mariusz Roga.
Regaty zostały przeprowadzone sprawnie przez komisję sędziowską z Krzysztofem Witczakiem na czele.
Wielkie podziękowania dla załóg WOPR-u z Kosewa, Ostrowitego i „Hornu”, które były wszędzie tam gdzie ich oczekiwano i żeglarska rywalizacja mogła przebiegać bezpiecznie.
Sponsorzy Grupa Partner i Dworek Czardasz zadbali o żołądki żeglarzy zapewniając im ciepłą strawę po zakończonych wyścigach każdego dnia regat.

Nie zabrakło również dobrej zabawy przy muzyce w sobotni wieczór, który był jednocześnie okazją do świętowania 10 lat w PPJK załogi „Black & White”. Mirek Sztuba, Roman Dybek, Marek Dybek i Tadeusz Malinowski to zgrany i lubiany team w środowisku żeglarskim. Debiutowali w PPJK 10 lat temu właśnie w Kosewie i tutaj postanowili uczcić swój jubileusz. Tym razem w składzie załogi zabrakło Marka i Tadzia ale godnie zastąpili ich Krzysztof Palacz i Karolina Nowicka. Zabawa była przednia, a popularny „Black’i” serwował wędzona rybkę, udziec wieprzowy i placek własnego wypieku.

Wspomnień nie byłoby końca gdyby nie niedzielne wyścigi a w nich awans „Black & White” z trzeciego na drugie miejsce. Za 10 sezonów startów w PPJK dziękował na uroczystości zakończenia regat wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego do spraw śródlądowych i prezes PPJK Jarosław Bazylko a symboliczną statuetkę wręczył załodze Mirek Czech wiceprezes PPJK. Załodze „Black & White” serdecznie gratulujemy wytrwałości, profesjonalizmu i wysokich wyników jakie osiągają w swoich startach.

Podziękowania dla załogi „Hornu” z Jurkiem Górczyńskim na czele. Nie jest łatwo spełniać niektóre zachcianki żeglarzy.
Na koniec regat każda załoga otrzymała nagrodę wylosowaną przez najmłodszego uczestnika Regat „Na Powitanie Wakacji” Antka Kopytko, który ze swoim tatą Tomkiem i dziadkiem Adamem żeglowali na jachcie „Piątka +” i zajęli czwarte miejsce w klasie T2. Nagrody ufundawał Sklep Żeglarski „Szopeneria”, sponsor, który od wielu lat wpiera Regaty „Na Powitanie Wakacji”, a także firma Helly Hansen, Oficyna Wydawnicza Alma-Press, Sea Style, Galeria Ostrowski w Słupcy, Teknos Oliva, SEA-LINE, Stacja MOYA Słupca, Uni- Art, JACHT-MARKET, Twój Market oraz Starostwo Powiatowe w Słupcy. Bardzo im dziękujemy za wsparcie.
Każdy z zapisanych żeglarzy otrzymał okulary przeciwsłoneczne z logiem 18 Regaty Na Powitanie Wakacji w Kosewie i Powiatu Słupeckiego.
Zapraszamy za rok nad piękne Jezioro Powidzkie powitać kolejne WAKACJE –
pozdrawiam, komandor Jacek Smuszkiewicz

Wyniki regat na Powitanie Wakacji – początek Grand Prix Jeziora Powidzkiego

Klasa T1

 1. AndrzEla – Andrzej Rygielski, Jarosław Wieteski, Wojciech Brzoska, IgaBrzoska – 6
  2. 1307 – Remigiusz Chłopocki, Przemysław Piechocki, Piotr Dzieweczyński, – 12
  3. Grom H 21 – Leszek Woliński, Stanisław Hasiuk – 16
  4. R – Łukasz Putz, Wojciech Michnowski – 22
  5. II – Maciej Zbierzak, Przemysław Parus, Jędrzej Kamza, – 28
  6. 20280 – Maciej Jaskuła, Jerzy Zygadko – 32
  7. Orka – Mieczysław Korzeniowski, Antoni Szytniewski, – 50
  8. 3 Skrzydło – Robert Pona, Kamila Pona.- 51

Klasa T2

 1. Zalewo – Piotr Matwiejczuk, Grzegorz Swat, Piotr Olszewski, – 7
  2. Rafa Sal. – Marek Kmieć, Krzysztof Kiejziewicz, Michał Smuszkiewicz – 13
  3. POL 0113 – Tomasz Feret, Tomasz Makowski, Bartosz Mikołajczyk – 14
  4. Piątka+ – Tomasz Kopytko, Adam Kopytko, Antoni Kopytko – 21
  5. POL 10000 – Marcin Macioszek, Ewelina Macioszek, Julia Macioszek – 29
  6. PORTO X – Mirosław Maciejewski, Kacper Maciejewski, Filip Maciejewski – 34
  7. Jasmine – Krzysztof Dykrzak, Bruno Dykrzak, Filip Zajdel – 42

Klasa T3

 1. I-2635 – Michał Brzozowski, Dobiesław Budzianowski, Mikołaj Kmieć- 8
  2. Black&White – Mirosław Sztuba, Roman Dybek, Krzysztof Palacz, Karolina Nowicka – 15
  3. Pol 4337 – Arkadiusz Sendlewski, Anna Zarzycka, Sławomir Dunst, Bartosz Smuszkiewicz – 21
  4. Tańcząca z Falami – Mirosław Czech, Jerzy Stasiak, Aneta Jurkowska, Anna Olearczyk – 21
  5. FOCUS 750 – Mariusz Wiśniewski, Marcin Błaszczak, Dawid Sikora – 24
  6. Neja&Rychu – Emil Derda, Jędrzej Pietrowicz, Jacek Kasprzyk, Szymon Grzywiński – 30
  7. Megalomaniac – Michał Szymankiewicz, Krzysztof Rzepka, Tomasz Sabok-Rzepka, Hubert Sabok-Rzepka – 34

Klasa Trias
(Podczas regat obecny był zwycięzca III Nieoficjalnych Mistrzostw Polski w klasie Trias 2017 Radosław “Glaca” Maciejak, ale nie brał udziału)

 1. 610 – Maciej Potok, Krzysztof Potok, Paweł Fiszer – 6
  2. 507 – Paweł Brona, Marek Sówka – 11
  3. G 248 – Paweł Grzeszczak, Mateusz Wlaźlak – 18
  4. 471 – Ryszard Gryc, Lila Skrzycka – 25
  5. I 307 – Marcin Wróblewski, Bartosz Pszeniczka, Paweł Pawlicki – 26

Klasa Katamaran Open

 1. FRA 2206 – Paweł Jachowski, Andrzej Jachowski -14
  2. 715 – Marcin Pinczyński, Robert Rogowski – 19
  3. 503 – Piotr Woźniak, Katarzyna Sawicka – 20
  4. 620 – Sebastian Tylok, Tomasz Wolek – 34
  5. 190219 – Jakub Drygas – 39
  6. 375 – Dominika Wróblewska, Karolina Dziubek – 42

Klasa Open

 1. POL 49 – Norbert Nowacki, Andrzej Synowiec – 6
  2. POL 89 – Tomasz Kukaszewicz, Maciej Kurek, Konrad Bryniak – 17
  3. POL 196 – Bogusław Komorowski, Rajmund Goliński, Radosław Bryniak – 20
  4. FD 38 – Bogdan Kalwasiński, Krzysztof Kramarczyk – 28
  5. ISO – Marcin Balcenowski, Krzysztof Balcenowski – 36

Puchar sklepu żeglarskiego Szopeneria – Regaty Na Powitanie Wakacji z cyklu PPJK 2018

1 miejsce – Tomasz Feret, Bartosz Mikołajczak. Tomasz Makowski
2 miejsce – Andrzej Rygielski, Jarosław Wieteski, Wojciech Brzoska, Iga Brzoska
3 miejsce – Marek Kmieć , Krzysztof Klejzewicz, Michał Smuszkiewicz

Wyścig z zastosowaniem formuły wykonawczej.

Nagroda z okazji 10-lecia startu w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych wręczona przez Wiceprezesa Pucharu Polski Jachtów Kabinowych Mirosława Czecha dla załogi Black & White – sternik Mirosław Sztuba

Puchar Starosty Słupeckiego zdobyła załoga ANDŻELI; sternik: Andrzej Rygielski, załoga: Jarosław Wietecki, Wojciech Brzoska, Iga Brzoska

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Słupcy, Stowarzyszenie „Z wiatrem i pod wiatr”, Ośrodek Wypoczynkowo-Żeglarski HORN w Kosewie
komandor regat: Jacek Smuszkiewicz – wiceprezes Stowarzyszenia „Z Wiatrem i pod Wiatr”
sędzia główny: Krzysztof Witczak