Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych po raz kolejny przyznała dziś (17.03.) tytuły Zasłużona/Zasłużony dla Gazet Lokalnych. Wśród wyróżnionych znaleźli się dwaj słupczanie: Władysław Filipczak – redaktor naczelny „Gazety Słupeckiej” oraz Jacek Bartkowiak – były wieloletni redaktor tygodnika, a obecnie starosta Powiatu Słupeckiego.
 
Uroczystość uhonorowania osób, które ponad 30 lat temu zakładały pierwsze niezależne gazety lokalne w Polsce odbyła się podczas Gali SGL LOKAL PRESS, którą zorganizowano w sali Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
 
Warto przypomnieć, że „Gazeta Słupecka” to najstarszy tygodnik lokalny w Polsce, który powstał w czerwcu 1989 r., po wyborach do tzw. Sejmu kontraktowego. Pierwszym redaktorem naczelnym pisma został Jacek Bartkowiak. W składzie ówczesnego zespołu redakcyjnego znaleźli się także: Michał Czerniak, Tomasz Garsztka, Jarosław Jarczyński i Stanisław Waligóra oraz Andrzej Durski – wszyscy związani byli z Komitetem Obywatelskim. W przyszłym roku gazeta obchodzić będzie 35-lecie istnienia.
 
Podczas gali podkreślano znaczenie wolnej prasy dla lokalnych społeczności, w szczególności jej funkcji kontrolnej, polegającej na monitorowaniu działalności władzy samorządowej oraz innych instytucji publicznych. Sama gala była podsumowaniem konkursu, w którym ocenie poddano teksty, fotografie i materiały wideo opublikowane lub wyemitowane w lokalnych mediach w 2022 roku. Głównym laureatem i zdobywcą tytułu GAZETY ROKU 2022 została „Kronika Beskidzka”.
 
Nie zabrakło również akcentów z naszego regionu. Wśród nominowanych w kategorii DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE znalazł się Bartosz Skonieczny z konińskiego portalu LM.pl za tekst „Tajemnice krypt. Co powiedzą nam mnisi z Kazimierza Biskupiego?”. Dziennikarz znalazł się również wśród nominowanych za fotoreportaż „Serce górniczych kolei”. Nominację w kategorii WIDEO z portalu LM.pl otrzymali także Iwona Krzyżak i Tristan Tomczak za materiał „Kto tu wychodzi na idiotę? Starosta Turecki kontra miasto”, a kolejną Anna Pilarska i Tristan Tomczak za „Człowiek z Konina odpowiedzialny za makijaż Królowej w serialu Netflixa”. Ponadto LM.pl nominowany był w kategorii PORTAL INTERNETOWY.
 
Szczególnie mocny głos, w kontekście roli wolnej prasy w życiu społecznym, zabrał Jerzy Jurecki z „Tygodnika Podhalańskiego”, który przypomniał o losie Andrzeja Poczobuta – polsko – białoruskiego dziennikarza, publicysty i blogera, działacza mniejszości polskiej na Białorusi i więźnia politycznego reżimu Łukaszenki.
 
Gośćmi uroczystej gali byli: Marzanna Zielińska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna stacji TVN, Seweryn Blumsztajn – dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej” i działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL oraz Maciej Wierzyński – dziennikarz telewizyjny, publicysta, były redaktor naczelny nowojorskiego „Nowego Dziennika” i były prowadzący magazyn „Horyzont” w TVN 24.