Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. 1 września 2020 r. Edmund Głogowski zmarł. 

Edmund Głogowski urodził się w 18 sierpnia 1930 roku w Golinie. Wieloletni nauczyciel geografii i astronomii w szkołach w Cieninie Kościelnym, Strzałkowie, a także w słupeckim Liceum Ogólnokształcącym, gdzie pracował przez 36 lat.

W czasie swojej pracy zawodowej starał się zaszczepić młodzieży poczucie lokalnego patriotyzmu, owocem jego działalności było m.in. opracowanie geograficznej ścieżki dydaktycznej w rejonie dzisiejszego powiatu słupeckiego. Swoim zamiłowaniem do turystyki zaraził wiele pokoleń słupczan. Był twórcą Oddziału PTTK w Słupcy, także prezesem i wiceprezesem tej organizacji. Jego pasją była także praca z młodzieżą w ramach ZHP, działał jako instruktor harcerstwa, także w seniorskich strukturach związku.

Wśród innych pasji Pana Edmunda Głogowskiego wymienić można filatelistykę i wędkarstwo. Także te zamiłowania realizował działając czynnie w różnych instytucjach.

W 1941 r. Edmund Głogowski wraz z rodzicami został wywieziony na Syberię, z której powrócił w roku 1946. Cały czas był aktywnym członkiem Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. W swej działalności skupiał się na współtworzeniu trwałych form pamięci historycznych, jak np. tablica na budynku LO w Słupcy upamiętniająca nauczycieli, którzy w czasie okupacji brali udział w nauczaniu dzieci i młodzieży. Wspierał słupeckie LO w wychowywaniu patriotycznym uczniów i uczestnicy w uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne. Otrzymał już wiele innych odznaczeń i wyróżnień, jak np. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Zesłańców Sybiru, czy Srebrną Odznaką „Zasłużony w pracy PTTK wśród Młodzieży”. Był też członkiem komisji ustalającej listę osób zamordowanych w Katyniu i innych miejscach sowieckich zbrodni.

Edmund Głogowski skończył w tym roku 90 lat. Za zasługi dla powiatu słupeckiego został wyróżniony honorową odznaką ZASŁUŻONY DLA POWIATU SŁUPECKIEGO. Niestety odznaczenia nie zdążyliśmy wręczyć za życia. Spotkanie planowane było na 1 września br., aby podczas inauguracji roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym odznakę prof. Głogowskiemu wręczyć. Jego planowana wizyta u lekarza nie pozwoliła na nasze spotkanie.

1 września 2020 r. Edmund Głogowski zmarł.

Nigdy nie ma dobrego momentu na pożegnanie bliskich, ale zawsze jest dobry czas, żeby otulić ich myślami. Zatrzymajmy się na chwilę i wspomnijmy Profesora, Harcmistrza, Sybiraka …

Żonie, synom z rodzinami, Przyjaciołom składamy szczere kondolencje.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek, 4 września 2020 r. o godz. 11.00 w kaplicy cmentarnej w Słupcy.