Turniej wiedzy historycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat słupecki został przygotowany przez Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Słupcy. Turniej odbył się 8 października w sali MDK Słupca. Przybyłych uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół i zaproszonych gości powitała Elżbieta Kordylewska – kierownik powiatowego Wydziału Oświaty. Patronat honorowy nad turniejem objął starosta słupecki Mariusz Roga.

Skład zespołu, który przygotował pytania do turniej stanowili: Beata Czerniak dyr. Muzeum Regionalnego w Słupcy, Małgorzata Grzelak dyr. Biblioteki Publicznej w Strzałkowie, Magdalena Suszka-Golak nauczyciel historii SP 3 Słupca, Grzegorz Cieślewicz prezes Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej oraz Łukasz Parus dyr. MGOK w Zagórowie.

W swoim wystąpieniu Elżbieta Kordylewska podkreśliła, iż zbliżamy się do Święta Niepodległości, święta które dla nas Polaków jest jednym z najważniejszych świat państwowych, a rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną, jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. – Właśnie z tej okazji nasza propozycja, organu prowadzącego, dla Was Drodzy Uczniowie, zorganizowania turnieju wiedzy historycznej, którego zakres tematyczny dotyczy naszego regionu, wiedzy która również opowiada ojczyste dzieje, może mniej znane, ale jest naszą historią lokalną.

Do uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości zwrócił się także starosta Mariusz RogaWitam bardzo serdecznie wszystkich zebranych, zarówno uczestników, jak i obserwatorów tego konkursu wyjątkowego. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ten konkurs właśnie w takiej formule po raz pierwszy możemy zorganizować. Historia i teraźniejszość, tradycja i nowoczesność. Gdybyśmy bardzo chcieli nadać jakiś nadtytuł temu przedsięwzięciu, to wydawać by się mogło, że akurat te określenia dosyć trafnie by oddawały idee tego swoistego współzawodnictwa. Bo z jednej strony, rzeczywiście przyszło nam żyć w bardzo specyficznej, istotnej dacie, istotnym roku z historii naszego państwa. Równo sto lat temu – 11 listopada, miało miejsce wydarzenie, które świętujemy po dziś dzień. Przez ponad sto lat Polski nie było na mapach Europy. Była w sercach naszych przodków. Nam, mieszkańcom powiatu słupeckiego przyszło żyć nie tylko w ciekawym roku, w ciekawym okresie – bardzo specyficznym i wyrazistym, ale także w bardzo specyficznym miejscu. Bliskość granicy między zaborami, między gminą miejską Słupca i gminą Strzałkowo, Borek Lądkowski, na którym oddział POW składał przysięgę, ludzie rekrutujący się ze Słupcy, Kowalewa, Lądu, Zagórowa czy Pyzdr, to Ci, którzy częstokroć są naszymi krewnymi a tak złote zgłoski zapisali w naszej historii.

Teraźniejszość powinna być naszym zobowiązaniem do pamiętania. Nie zawsze tak było, że siedziano sobie w ciszy i spokoju, planowano każdy kolejny dzień, bez lęku czy jutro nie będzie zagrażało życiu. Tak nie było. Więc pamięć o tych, którzy swoje oddawali życie, którzy utracili swą godność i cześć tylko i wyłącznie po to, aby słowo ojczyzna, bycie wspólnotą narodową znaczyło bardzo wiele, to dla nas zobowiązanie.

Połączenie tych dwóch wątków stało się doskonałą kanwą do zorganizowania tego konkursu. Przypomnę jeszcze, że już trzy lata temu – w roku 2015, wszyscy wójtowie i burmistrzowie naszego powiatu, starosta, dziś tu obecny Przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, zawiązaliśmy Honorowy Komitet chcąc godnie przygotować się do wszelkiego rodzaju obchodów właśnie w roku 2018. Samorządy i wiele organizacji pozarządowych do kalendarza przedsięwzięć, uroczystości, wydarzeń zechciało wpisać elementy jakże różnorodne co do charakteru – sportowe, kulturalne, patriotyczne, ale jakże wymowne w swej treści.

Dziś organizujemy konkurs tematycznie nawiązujący do tamtych dni, tamtych wydarzeń, tamtych ludzi. Bardzo się cieszę, że tak licznie w tym przedsięwzięciu bierzecie udział. Życzę wszystkim osiągnięcia wyniku na miarę swoich możliwości. W tę historyczną nutkę wplatamy nowoczesność. Po raz pierwszy w takiej formule poddajecie się sprawdzeniu wiedzy, z tabletem w rękach, zupełnie w inny sposób niż dotychczas, ale to może właśnie jest oblicze dzisiejszego dnia. Trzymając w ręku nowoczesne urządzenia multimedialne pamiętajmy o historii, nie tylko dlatego, że warto, ale przede wszystkim dlatego, że trzeba.       

„Powiat słupecki – od utraty do odzyskania niepodległości” – pod takim hasłem odbył się pierwszy w historii powiatu słupeckiego interaktywny multimedialny turniej wiedzy historycznej. Prowadzący turniej Konrad Woźniak (firma zewnętrzna) wyjaśnił zasady turnieju, który okazał się być niezwykle dynamicznym. Na czas turnieju młodzież została wyposażona w tablety, dzięki którym odpowiadała na zadawane przez prowadzącego pytania (pytania pojawiały się również na dużym ekranie i na tabletach). Turniej składał się 21 rund. Ważnym czynnikiem – oprócz oczywiście poprawnej odpowiedzi, był refleks – czas w jakim została udzielona prawidłowa odpowiedź. Złe odpowiedzi odejmowały punkty, dlatego też zdarzało się, że uczestnicy turnieju rezygnowali z udzielania odpowiedzi – taka strategia często się opłaciła. Przez cały czas na ekranie można było obserwować nazwiska uczniów – indywidualnych liderów, którzy i tak walczyli drużynowo.

Po prawie godzinie historycznych zmagań, nie oddawszy palmy pierwszeństwa, zwyciężyła drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Słupcy z liczbą punktów 868. II miejsce zajęła drużyna ZSP Zagórów – 640 pkt; III miejsce – ZSE Słupca – 469 pkt.; IV miejsce – CKZiU Strzałkowo – 453 pkt i miejsce V – ZSZ Słupca – 0 pkt (choć ZSZ w trakcie trwania turnieju było nawet na III miejscu).

Indywidualnie zwyciężył Michał Czarnecki (LO Słupca) – 1005 pkt; II miejsce Marcin Pilarski (LO Słupca) – 1004 pkt.; III miejsce Krzysztof Gizelski (CKZiU Strzałkowo) – 889 pkt. Zwycięscy otrzymali nagrody-bony (1000 zł, 700 zł, 500 zł); nagrodę otrzymała także zwycięska drużyna (1000 zł).

Zwycięscy turnieju zgodnie twierdzili, że podczas turnieju doskonale się bawili, rywalizując przy tym zacięcie. Przyznali także, że przydała się i refleks, i taktyka, ale i oczywiście wiedza. – Bardzo podobała się mi taka forma konkursu. Nigdy wcześniej nie uczestniczyłem a takiej interaktywnej, multimedialnej rywalizacji. Połączenie wiedzy historycznej z nowoczesnością udało się. Każdy mógł się wykazać, nawet jeżeli nie miał najlepszej wiedzy w temacie. Można się było wykazać i refleksem i strategicznym myśleniem. Ostatecznie to i tak wiedza miała największe znaczenie. – powiedział Michał Czarnecki.

Marcin Pilarski dodał, że wysoko ocenia poziom turnieju – Pytania były bardzo ciekawe, zróżnicowane, przygotowane w fachowy sposób. Wcześniej oczywiście przygotowywaliśmy się do turnieju. Wiedza była potrzebna, żeby odpowiedzieć na te pytania.

Krzysztof Gizelski mówił, że nie byłoby za wesoło, gdyby tak na co dzień miały wyglądać sprawdziany w szkole – Byłoby ciężko dla uczniów, gdyby w takiej multimedialnej wersji pisało się sprawdziany. Podczas turnieju bardzo ważny był refleks – jak najszybciej zaznaczyć prawidłową odpowiedź. Turniej ten był doskonałym doświadczeniem i w każdym następnym tego typu z przyjemnością wezmę udział. Może sprawdziany w szkole nie koniecznie takie, ale turnieje jak najbardziej.

Pierwszy interaktywny Turniej Wiedzy Historycznej w powiecie słupeckim zakończył się odśpiewaniem Hymnu Państwowego – Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy …