W kościele św. Wawrzyńca w Słupcy, 26 grudnia 2018 r., została uroczyście odsłonięta kamienna tablica upamiętniająca setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tablica ta powstałą z inicjatywy Komitetu Honorowego powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczyste odsłonięcie tablicy poprzedziła Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył proboszcz słupeckiej fary ks. Tomasz Ryś(…) Dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Ta Msza św. na której się gromadzimy jest także momentem szczególnym. Gromadzimy się, aby wspólnie modlić się w intencji wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny, którzy przyczynili się do odzyskania wolności. Gromadzimy się w przeddzień setnej rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po Mszy św. uroczyście odsłonimy i poświęcimy tablicę, aby była ona widzialnym znakiem, świadectwem tego, że tutaj w Słupcy mieszkają ludzie, którzy cenią sobie wolność i są wdzięczni za odzyskanie tej wolności; którzy chcą pamięć o tym wydarzeniu przekazać następnym pokoleniom (…).

Po Mszy św. głos zabrał starosta słupecki Jacek BartkowiakWielebni Księża, Panie Burmistrzu, Panie i Panowie radni, Drodzy Mieszkańcy miasta i powiatu – przypadł mi w udziale zaszczyt wygłoszenia tych kilku zdań w chwili szczególnej, gdy poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej czcimy pamięć naszych przodków, którzy sto lat temu nie wahali się poświęcić swego życia i zdrowia, stając do walki o niepodległą Rzeczpospolitą.

Jest takie nieco już wyświechtane, od zbyt częstego używania, określenie „mała Ojczyzna”. Ale przecież ziemie dzisiejszego powiatu, nasza mała Ojczyzna, były swego rodzaju alegorią losów całego kraju. To właśnie tutaj, między Słupcą a Strzałkowem, przez 123 lata zaborów przebiegała granica między rozbiorowymi mocarstwami. To mieszkańcy tych właśnie terenów odczuwali na co dzień wszystkie konsekwencje, wynikające z tego podziału. I to oni, z komendantem obwodu słupeckiego POW Bolesławem Daneckim, Mieczysławem Zadorą-Skabowskim, Władysławem Grzeszczakiem z Kowalewa i dziesiątkami innych młodych uczestników niepodległościowej konspiracji, rozpoczęli przygotowania do walki zbrojnej o niepodległość.

To właśnie tutaj, po obu stronach tej granicy, polscy patrioci w listopadzie i grudniu 1918 r. podjęli działania, których efektem było najpierw przejęcie władzy w Słupcy, Zagórowie i na terenach wchodzących w skład dawnego Królestwa Polskiego, a po kilku tygodniach wyzwolenie Strzałkowa, Powidza, Anastazewa poprzez oddziały powstańców wielkopolskich i towarzyszących im członków Polskiej Organizacji Wojskowej z Kongresówki.

Dziś, w dowód pamięci tamtych wydarzeń, pozostawiamy w słupeckiej farze trwały znak obchodów stulecia wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości.

Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili: byłym władzom powiatu ze starostą Mariuszem Rogą, burmistrzowi Michałowi Pyrzykowi oraz wójtom i burmistrzom gmin naszego powiatu tworzącym Komitet Honorowy obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości; dziękuję ks. kanonikowi Tomaszowi Rysiowi, ks. Przemysławowi Kubaczowi, warcie honorowej Komendy Powiatowej Policji, harcerzom i proszę przedstawicieli organizacji kombatanckich o odsłonięcie tablicy. Księdza kanonika proszę o jej poświęcenie.    

Tablicę w imieniu kombatantów odsłonił Zenon Dzieran – członek Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Słupeckim.

Uczestnicy uroczystości mieli możliwość wpisania się do Księgi Pamiątkowej, która zostanie przekazana do Muzeum Regionalnego w Słupcy.