Tegoroczne powiatowe obchody Święta Edukacji Narodowej odbyły się 14 października w Zespole Szkół Zawodowych im. gen. Wł. Sikorskiego w Słupcy. Zaproszenie na to szczególne święto przyjęli nauczyciele, pedagodzy, psychologowie z wszystkich placówek oświatowych, dla których powiat słupecki jest organem prowadzącym. Oświatowe spotkanie było okazją do uhonorowania wyróżniających się w pracy nauczycieli i pracowników szkolnictwa.  

Jako pierwszy głos zabrał gospodarz miejsca – dyr. ZSZ w Słupcy Stanisław Marek Kłaniecki, który witając wszystkich zgromadzonych na uroczystości nawiązał do początków święta Komisji Edukacji Narodowej. Dyrektor odniósł się także do współczesnych realiów funkcjonowania polskiej szkoły, podkreślając odmienność w programach nauczania, celach edukacyjnych i zawirowania reformy edukacji. – „(…) Dziś nikt nie musi nas przekonywać, jak ważna jest edukacja oraz jak wiele wartości ze sobą niesie. Odpowiedzialność za wychowanie i kształtowanie osobowości młodego człowieka spoczywa na wielu podmiotach. Wśród tych podmiotów bardzo ważne miejsce zajmuje szkoła i nauczyciele. Dlatego też, w edukacji tak istotne są: wiedza, oddanie i rzetelna praca nauczyciela. (…) Nauczyciel to nie tylko zwykły zawód, ale przede wszystkim powołanie i kulturowo-społeczna misja. (…) Mam świadomość, że czasem efekty pracy nauczycieli są widoczne dopiero po latach, ale już dziś należy docenić każdy dzień, każdą godzinę spędzoną nad przygotowaniem do lekcji, dobroć i cierpliwość jakie okazujemy swoim uczniom. (…)

Dyrektor Kłaniecki skierował podziękowania do wszystkich nauczycieli za ich pasje i entuzjazm, bowiem to właśnie nauczyciele mają decydujący wpływ na to, jaką drogą pójdą w przyszłości wychowankowie, jak odnajdą się we współczesnej rzeczywistości, i jak pokierują w przyszłości losami naszej ojczyzny. Najlepsze życzenia usłyszeli także uczniowie, bez których szkoła nie miałaby przecież racji bytu.

Słowa uznania i najlepszych życzeń przekazał także starosta Jacek Bartkowiak, który wraz z obecnym na uroczystości wicestarostą Czesławem Dykszakiem uhonorował wyróżniających się nauczycieli i pedagogów.

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Minister Edukacji Narodowej przyznał  odznaczenie resorowe Medal Komisji Edukacji Narodowej Urszuli Radosiewicz – wicedyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy.

Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej Wielkopolski Kurator Oświaty przyznał Nagrodę Danucie Lewandowskiej – wicedyrektorowi Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Słupcy.

Nagrodę Starosty Słupeckiego, po pozytywnym zaopiniowaniu wniosków przez Zarząd Powiatu Słupeckiego, otrzymali:

Kamila Czerniak – wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Maksymiliana Jackowskiego w Słupcy.

Adam Wojtczak – wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie.

Iwona Wilczyńska-Kałużna – nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych  w Zagórowie.

Anna Hercyk – nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Słupcy.

Ilona Tylska – nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Słupcy.

Emilia Babacz – nauczyciel  Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy.

Urszula Ławniczak –  nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie.

Anna Pyrzyk – nauczyciel/ pedagog  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupcy.

Adrian Adamczyk – nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Słupcy w Słupcy.

W minionym roku szkolnym awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskali następujący nauczyciele:

Sylwia Roszak i Katarzyna Maciocha – nauczycielki Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Zagórowie.

Joanna Wyszyńska – nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej  w Słupcy.

Krystian Derengowski – nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych  im. gen. Wł. Sikorskiego w Słupcy.

Marcin Dybalski – nauczyciel/psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupcy.

Arkadiusz Kania – nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych im.  Maksymiliana Jackowskiego w Słupcy.

Dyrektor ZSZ w Słupcy Stanisław Kłaniecki uhonorował Nagrodami Dyrektora wyróżniających się w pracy nauczycieli  pracowników niepedagogicznych. Za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz sumienną, pełną oddania pracę na rzecz szkoły Nagrodę Dyrektora otrzymali: Arleta Szustakiewicz, Maria Radoń-Kowalska, Patrycja Subreska, Izabela Michalak, Magdalena Gwizdek-Kędziora, Lucyna Gawrych, Krystian Derengowski, Piotr Miąc, Krzysztof Szelążek, Roman Hoffmann, Justyna Kapturska, Katarzyna Helwin, Małgorzata Nowakowska i Anita Maślaczyk.

Zaproszenie na uroczystość przyjęli także przedstawiciele Oddziału Konińskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, prezes Oddziału Waldemar Stefański i wiceprezes Mariusz Ciesielczyk. Oddział Koniński Stowarzyszenia Elektryków Polskich współpracuje z ZSZ w Słupcy od 2016 r. poprzez prowadzenie Koła tematycznego, którym kieruje Krystian Derengowski. Ponadto Stowarzyszenie jest fundatorem finansowego stypendium dla ucznia, który wyróżnia się w pracy wspomnianego Koła. Podczas uroczystości list gratulacyjny otrzymał laureat Stypendium Stowarzyszenia Elektryków Polskich – Damian Nowicki.

W imieniu wszystkich nagrodzonych nauczycieli głos zabrała Kamila Czerniak wicedyrektor ZSE w Słupcy.

Oświatową uroczystość prowadzili uczniowie ZSZ w Słupcy: Daria Przetakowska i Szymon Kaczorowski.

Podczas uroczystego spotkania nadszedł też czas na jeszcze inne specjalne wyróżnienia, tym razem przyznane przez uczniów. Samorząd Uczniowski ZSZ w Słupcy przyznał Oskary – nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, bo jak podkreślili członkowie Kapituły, – „życie to film, szkoła to plan filmowy, a nauczyciele i uczniowie to aktorzy, którzy wspólnie odgrywają swoje role zapisane w scenariuszu, jakim jest program nauczania. Reżyserem jest Minister Oświaty a montuje to wszystko nasz Pan Dyrektor”.

A oto przyznane Oskary!

W kategorii „Co lekcje Die Hausaufgaben” – Arleta Szustakiewicz.

W kategorii „Za staranne uzbrajanie nas w lektury” – Maria Radoń-Kowalska.

W kategorii „Sokole oko i niezliczona ilość wylosowanych osób do karteczki” – Lucyna Maleszka-Michalak

W kategorii „Najciekawsze podróże palcem po mapie” – Patrycja Ignaszak-Suberska.

W kategorii „Żadne napięcie mu nie straszne” – Krystian Derengowski.

W kategorii „Polska język, trudna język” – Izabela Michalak.

W kategorii „Englisz perfekt” – Magdalena Gwizdek-Kędziora.

W kategorii „Dres prawilny jest” – Lucyna Gawrych.

W kategorii „Pij mleko będziesz wielki” – Piotr Miąc.

W kategorii „Wirtuoz ołówków” – Krzysztof Szelążek.

W kategorii „Złota rączka” – Roman Hoffmann.

W kategorii „Najładniejszy uśmiech” – Justyna Kapturska.

W kategorii „Strażnik skarbu szkoły” – Katarzyna Helwin.

W kategorii „Perfekcyjna pani szkoły” – Małgorzata Nowakowska i Anita Maślaczyk.

Samorząd Uczniowski przyznał także specjalnego Oskara dla Dyrektora Kłanieckiego w kategorii „Stalowe nerwy, pomocna dłoń, kiedy trzeba w ręce szpon”.

Ponadto okolicznościowe dyplomy otrzymali przedstawiciele trzech klas trzecich: III b – za najwyższą średnią ocen; III Tb – za najwyższą frekwencję; III Ta – za aktywną pracę na rzecz szkoły.

Nadszedł też czas na część artystyczną, która poprowadziła publiczność przez minione, jak i współczesne czasy polskiej edukacji. Było sympatycznie z nutą nostalgii, z klasą, dobrym humorem, ale też rockowo. Uczniowie wręczyli kwiaty, a następnie wszyscy goście spotkali się przy kawie i pysznym torcie.