Od 1 września br. na terenie Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy SP ZOZ w Słupcy działa Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, na który przyjęto już pierwszych pacjentów. 11 września miało miejsce uroczyste otwarcie ZO-L, z przecięciem wstęgi, przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, starostę Jacka Bartkowiaka, kierującą Oddziałem lek. Małgorzatę Mazurkiewicz-Ziętek i jedną z pacjentek.

Przybyłych na uroczystość otwarcia ZO-L, m.in. samorządowców miast i gmin naszego powiatu, służby mundurowe, lekarzy, personel medyczny, pacjentów i ich bliskich, powitał p.o. dyr. szpitala Rafał Spachacz.

Starosta Jacek Bartkowiak podkreślił, iż fakt, że wojewoda wielkopolski odwiedza słupecki ZOL jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Dodał także, że „zmieniamy słupecki szpital pod tym kątem, aby uczynić go bardziej przyjaznym dla pacjentów, i  aby zaproponować taką formę usług i zakresu działalności, która jest na tym rynku potrzebna. Nie traktujemy też, tylko i wyłącznie, tego zapotrzebowania, jako rynku, w kategoriach czysto komercyjnych. Wiemy, że pacjenci i ich rodziny, którzy wymagają opieki, już od dłuższego czasu domagali się stworzenia czego, co będzie formą opieki stałej. Stąd też pomysł Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (…)”.

Wojewoda Zbigniew Hoffmann powiedział, m.in. – Trudno, żeby wojewodę wielkopolskiego, czyli przedstawiciela rządu w terenie, nie interesowały przedsięwzięcia, czy inicjatywy, które są realizowane akurat w tym momencie na terenie powiatu słupeckiego, które dotyczą bardzo szerokiego obszaru, jakim jest zdrowie publiczne. Dziękuję panie starosto za tę inicjatywę. (…) ZOL słupecki wpisuje się w pewne przemodelowanie polityki szpitala. A co do ważności, czy niezbędności takiej jednostki, to trudno o tym dyskutować. Najlepiej wiedzą rodziny osób, które wymagają długiej rehabilitacji i opieki, przewlekle chorych. (…) Bardzo cenię tego typu przedsięwzięcia. Panie starosto, chylę głowę raz jeszcze.

Oczywiście będziemy starać się pomagać w kwestii zasilenia finansowego szpitala powiatowego. Wejdzie niebawem w życie program modernizacji szpitali powiatowych – w całej Polsce, ale nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby szpital słupecki – i tutaj mogę to publicznie zadeklarować – nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, w ramach tego programu. (…)

Kierująca i zarządzająca ZOL lek. Małgorzata Mazurkiewicz-Ziętek, złożyła bardzo serdeczne podziękowania dyrekcji szpitala i pracownikom za ogrom pracy przy uruchomieniu Oddziału, ale także dziękowała wszystkim darczyńcom i sponsorom, którzy pomagają przy poprawie wizerunku Oddziału. – Cieszę się, że udało się nam zorganizować fachowy i doświadczony zespół. Będziemy się strać, aby zespół był przez duże Z. szczególną opieka otaczać będziemy osoby przewlekle chore, które zakończyły już proces hospitalizacji, ale nadal wymagają opieki całodobowej i rehabilitacji.

Słupecki dziekan ks. Tomasz Ryś poświęcił oddział i pacjentów, a wojewoda Zbigniew Hoffmann, starosta Jacek Bartkowiak, kierującą Oddziałem lek. Małgorzata Mazurkiewicz-Ziętek i jedna z pacjentek, poprzez przecięcie wstęgi, otworzyli słupecki Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Uzdolniona młodzież z Zespołu szkół Muzycznych w Słupcy uatrakcyjniła to szczególne wydarzenie.