Jak już informowaliśmy, w dniach 16 – 22 września br. we wszystkich europejskich krajach obchodzony jest Europejski Tydzień Mobilności, w ramach którego zaplanowano akcję pod nazwą ROAD SAFETY DAYS. Także w powiecie słupeckim akcja ta jest realizowana we współpracy Komendy Powiatowej Policji w Słupcy i Starostwa Powiatowego w Słupcy. 17 września 2020 r. funkcjonariusze KPP Słupca, w tym policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz przedstawiciel Starostwa, rozdawali przechodniom odblaski. Ta profilaktyczna akcja pn. „Noś odblaski – świeć przykładem” skierowana była pieszych uczestników ruchu drogowego. 

Wszelkie działania podejmowane w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności są ukierunkowane na zapobieganie zdarzeniom na drodze, przede wszystkim wypadkom śmiertelnym.
Przypominamy, że 18 września w powiecie słupeckim, podobnie jak w całej Wielkopolsce, odbędzie się Kaskadowy Pomiar Prędkości.
– 20 września przeprowadzone zostaną działania profilaktyczne skierowane do osób poruszających się jednośladami. Podczas rajdu rowerowego organizowanego przez Starostwa Powiatowego w Słupcy i Unię Nadwarciańską, policjanci będą propagowali bezpieczne zachowania na drogach wśród rowerzystów.
21 września w godzinach 6.00-22.00 zaplanowano działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierujących rowerami, podczas której policjanci głównie będą zwracać uwagę na zachowania kierowców pojazdów mechanicznych wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.
***

Dlaczego noszenie odblasków jest takie ważne?

Wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli samemu widzi światła samochodu czy innego pojazdu, to druga strona także nie ma z tym problemu. Niestety tak nie jest. Fakty są takie, że nieoświetlona osoba – po zmroku, w nocy i przy dobrych warunkach atmosferycznych, czyli bez mgły, deszczu czy śniegu, będzie widoczna dla kierowcy dopiero około 30 m przed samochodem. Gadżet odblaskowy z kolei pozwala na zauważenie pieszego czy rowerzysty z 4-5 razy większej odległości. Bezpośrednio przekłada się to na możliwość reakcji kierującego. Przy prędkości około 80 km/h w pierwszym przypadku czas na reakcje to nieco ponad sekunda, podczas gdy w drugim 5-6 sekund. Dlatego też nie nosząc odblasków robimy krzywdę głównie sobie, gdyż narażamy się na dodatkowe niebezpieczeństwo. Nawet w terenie zabudowanym po zmroku, czy w czasie mgły, deszczu czy śniegu warto nosić odblaski. Zwłaszcza w małych miejscowościach oświetlenie często jest bowiem wręcz iluzoryczne i w bardzo małym stopniu poprawia widoczność. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo – dla siebie i bliskich!

Starostwo Powiatowe w Słupcy przekazało opaski odblaskowe policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy będą je rozdawać uczestnikom ruchu drogowego – pieszym i rowerzystom, podczas wykonywania swoich codziennych czynności służbowych.