Na placu targowym w Słupcy (16.10), dla młodzieży ze szkół dla których organem prowadzącym jest powiat słupecki, przeprowadzone zostały warsztaty i happening ekologiczny w ramach akcji pn.: „Dzień Czystego Powietrza”. Organizatorem akcji był Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Słupcy we współpracy z Fundacją Ekologiczną Arka z Bielsko-Białej.

W scenariuszu wydarzenia znalazły się niezwykle ciekawie przygotowane warsztaty i happening ekologiczny, podczas którego wybrzmiały hasła propagujące dbanie o naszą planetę, poszerzające świadomość wszechobecnego, trującego smogu. W przystępny, niezwykle ciekawy sposób młodzież szkolna otrzymała dużą dawkę wiedzy ekologicznej. Uczestnicy warsztatów i happeningu zgromadzeni byli przy kuli ziemskiej, którą ogarniał straszliwy smog.

Było „Rowerowe kino”, w którym uczestnicy warsztatu pedałowali na stacjonarnych rowerach, tym samym wytwarzając prąd napędzający komputer i projektor wyświetlający ekologiczny pokaz multimedialny. Na rowerach zamontowane są specjalne liczniki pokazujące ile prądu wytwarza każdy z rowerzystów. W „kinie” został też zaprezentowany film przedstawiający problem niskiej emisji, czyli problem spalin samochodowych, dymu z kominów, pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych.

Kolejnym punktem warsztatów była znana wszystkim gra „memory” – Przestrzenne EKO Memory. W tej ekologicznej wersji gry, na każdej planszy znajdował się obrazek i informacja dotycząca naszych codziennych działań, nawyków oraz ich wpływ na środowisko naturalne. Prowadzący grę edukator omawiała opisane działania i nawyki a uczestnicy poprzez zabawę nabywali ekologiczną wiedzę.

Przygotowano również przestrzenną grę planszową z dużą kostką, w której pionkami byli uczestnicy warsztatów reprezentujący swoje drużyny. W tej grze każdemu polu przyporządkowane było pytanie dotyczące zagadnień ekologicznych. Niezwykle ciekawa forma przyswajania ekologicznej wiedzy, ciekawostek z życia codziennego z dziedziny ekologii.

W Powiatowym Dniu Czystego Powietrza uczestniczył starosta Jacek Bartkowiak, który zachęcał młodych ludzi do poszerzania swojej wiedzy na temat jakości i czystości naszego powietrza, jak również do tego, aby edukowali swoich najbliższych, szczególnie w kwestii zakazu spalania odpadów.

Każdego dnia należy zwracać uwagę na to, że my wszyscy, szczególnie dzieci, mamy prawo, aby codziennie obchodzić Dzień Czystego Powietrza. Nie zatruwajmy się! Tu apel do tych wszystkich, którzy jeszcze spalają w swoich piecach plastikowe butelki, śmieci – efektem czego jest czarny, duszący dym wydobywający się z kominów. Uczestnicy happeningu nosili maseczki ochronne. My też mamy je zacząć na co dzień nosić?!

– NIE PAL W PIECU BYLE CZYM, BO NAM PŁUCA NISZCZY DYM – to jedno z haseł happeningu, przygotowane przez uczniów CKZiU w Strzałkowie. Należy zmieniać swoje stare nawyki i przyzwyczajenia, że w piecu można spalić wszystko. NIE MOŻNA!!! NIE WOLNO!!!

***

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze.

Fundacja Ekologiczna ARKA była pierwszą organizacją pozarządową w Polsce, która zaczęła prowadzić edukację ekologiczną na temat zanieczyszczeń powietrza.

Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną ARKA, obchodzimy od 2005 r – 14 listopada.

Fundacja Ekologiczna ARKA TUTAJ