21 maja 2020 r. późnym popołudniem przy wejściu do słupeckiego szpitala została zamontowana mobilna kabina diagnostyczno-prewencyjna. Kabina stanęła na zewnątrz. Zaraz za wejściem do szpitala stanął tzw. PIKS, czyli Punkt Indywidualnej Kontroli Sanitarnej. Oba urządzenia to rozwiązanie zaprojektowane i wyprodukowane przez firmę Diamond Module z Radomska!

SPZOZ w Słupcy jest drugą w Polsce po krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim, placówką ochrony zdrowia wyposażoną w takie rozwiązania.

W śluzie higienicznej dokonywany będzie pomiar temperatury ciała za pomocą kamery termowizyjnej, dezaktywacja wirusów i bakterii za pomocą lampy UV-C, dezynfekcja dłoni i obuwia, a także możliwość zaopatrzenia się w jednorazowe rękawice i maskę ochronną na twarz. PIKS zastępuje zaś wcześniej zamontowaną bramkę termowizyjną.

Wprowadzenie kolejnego zabezpieczenia minimalizującego ryzyko przedostania się na teren obiektu osoby będącej nosicielem wirusa SARS-CoV-2 wiąże się z planowanym od 1 czerwca przywracaniem pełnej działalności leczniczej słupeckiego szpitala.

Kabina i PIKS zostały na razie bezpłatnie udostępnione celem weryfikacji rozwiązań technicznych. Po zakończeniu testowania zostaną podjęte decyzje dot. dalszego stosowania tej formy zabezpieczenia.

Warto dodać, że przed instalacją rozwiązań firmy Diamond, w słupeckim szpitalu wdrożono „procedury epidemiologiczne na najwyższym poziomie, w tym kamery i bramki termowizyjne, sanitację, dezynfekcję obuwia oraz trzy kolejne punkty weryfikacji możliwości potencjalnych zakażeń” – czytamy w oficjalnym komunikacie.