Szanowni Państwo – dziękujemy za piątkowy wieczór!

Ponad 250 gości na zaproszenie Jacek Bartkowiak – Starosta Słupecki wzięło udział w Spotkaniu Noworocznym Starosty Słupeckiego połączonym z jubileuszem 25-lecia powiatów w Polsce. To był piękny wieczór. Uroczysta gala podsumowująca ćwierćwiecze Powiat Słupecki, zbliżającą się do końca kadencję obecnego zarządu powiatu i miniony rok to świetna okazja do podziękowań – za współpracę, partnerstwo i zasługi dla powiatu.

Podczas uroczystości zarząd powiatu z przewodniczącym rady Piotrem Gałanem wręczyli wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego” trzem osobom:

👉 Ks. Dr hab Mariuszowi Chamarczukowi że zgromadzenia Salezjanów w Lądzie

👉 Dr Michałowi Brzostowiczowi z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

👉 Cezaremu Witlewskiemu – dyrektorowi PSM w Słupcy.

Powiat to ludzie. Ludzie którzy od lat pracują dla jego rozwoju. Dlatego zarząd powiatu postanowił uhonorować pracowników starostwa powiatowego w Słupcy, którzy w naszym urzędzie pracują od samego początku. 12 osób, a wśród nich na czele pierwsza szefowa gabinetu starosty – Kazimiera Stefańska, która w sekretariacie pracowała ze wszystkimi starostami powiatu.
Uhonorowani zostali:
Halina Kubiak – kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa
Wioletta Lewandowska – Wydział Geodezji
Anna Markiewicz – Wydział Geodezji
Beata Chorążyczewska – Erban – Wydział Geodezji
Małgorzata Pelo – kierownik Wydziału Komunikacji
Jarzy Kałecki – kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
Żaneta Górczyńska – Kierownik Biura Rady i Zarządu Powiatu
Joanna Rasała – stanowisko planowania i realizacji budżetu
Katarzyna Valirakis – Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Paweł Tylisz – kierowca
Ryszard Karpiński – kierowca

Podziękowania otrzymał także Marcin Zaorski, dyrektor kontraktu z firmy Budimex – wykonawcy inwestycji drogowych wokół Powidza.

Galę prowadzili Monika Wrzesińska i Krzysztof Raczyński. Na scenie czas wszystkim gościom umilał znakomity zespół HEREK SOUND, zaśpiewał także Krzysztof Miętkiewicz – związany ze Słupcą finalista Szansy na Sukces.

Wśród gości: obecni radni powiatu, dawne zarządy i członkowie prezydiów rad, wójtowie i burmistrzowie, radni gminni, przedsiębiorcy, służby mundurowe, przewodniczące KGW z całego powiatu, dyrektorzy instytucji rządowych i samorządowych prowadzonych przez powiat, zasłużeni dla powiatu, pracownicy starostwa… nie sposób wymienić wszystkich, dlatego jeszcze raz – dziękujemy, że byliście z nami! 😍

„Powiat Słupecki – osiem samorządów gminnych, kilkaset stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, prawie 60 tysięcy mieszkańców. Rozwinięte rolnictwo, prężnie działające firmy, piękna przyroda, bezcenne zabytki. Powiat Słupecki to mój dom. Jestem niezwykle dumny z tego, że tu mieszkam – i że jako starosta powiatu słupeckiego mogę współpracować z tak wieloma wspaniałymi ludźmi.
Dziś jest dzień szczególny. Dziś postanowiliśmy uczcić 25-lecie samorządów powiatowych w Polsce. Przed nowym podziałem administracyjnym z przełomu drugiego tysiąclecia, w latach dziewięćdziesiątych kilka osób na naszym terenie podejmowało skuteczne w ostatecznym rezultacie działania, by Powiat Słupecki znów zaistniał na mapie kraju. Jest mi niezmiernie miło, że są wśród nas dziś protoplaści powiatu słupeckiego:
Mieczysław Górny – przewodniczący Komitetu Obywatelskiego i sekretarz miasta Słupcy w latach 1990-1998
Błażej Berdziński – pierwszy wójt gminy Słupca i przewodniczący Związku Gmin Rejonu Słupeckiego
Stanisław Tomaszewski – pierwszy wójt Powidza.

Gdybyśmy mieli w naszym powiecie taką skałę, jak Mount Rushmore, w której Amerykanie wykuli podobizny swoich Ojców Niepodległości, to nie zabrakłoby na niej tych właśnie postaci. Widniałby również tam profil śp. Kazimierza Kazimierczaka, kierownika Urzędu Rejonowego w Słupcy, który intensywnie zabiegał o deklaracje przynależności do mającego powstać powiatu w okolicznych gminach.

W dniu 23 listopada 1998 roku na Zamku Królewskim w Warszawie staroście Eugeniuszowi Grzeszczakowi wręczono akt nominacyjny przekazujący odpowiedzialność za sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym w zakresie należącym dotąd do administracji rządowej. 1 stycznia 1999 roku rozpoczęło działalność Starostwo Powiatowe w Słupcy.
1 stycznia 1999 roku czwarty raz w historii Słupca zyskała rangę powiatu, ale po raz pierwszy powiatu samorządowego, w którego skład weszły miasta Słupca i Zagórów oraz gminy Słupca, Powidz, Lądek, Ostrowite, Orchowo, Strzałkowo i Zagórów.

Powiat Słupecki to samorząd przez lata zarządzany przez liderów lokalnej społeczności: Eugeniusza Grzeszczaka, Kazimierza Kazimierczaka, Michała Pyrzyka i Mariusza Rogę. Dziś gościmy niemal wszystkich członków dotychczasowych zarządów i przewodniczących rady powiatu słupeckiego. Pięknie dziękuję Wam wszystkim za przyjęcie zaproszenia.

W końcu 2018 roku koalicja, której niewielu dawało szansę na przetrwanie, stworzyła nowy Zarząd Powiatu. Mimo rozmaitych perturbacji PiS i Lewica, wchodząca w skład komitetu Razem dla Powiatu – do dziś zarządzają powiatem słupeckim. Ale też większość podejmowanych przez nas działań nie byłaby możliwa bez akceptacji i współpracy większości radnych. Niezależnie od swoich poglądów politycznych, czy światopoglądu, po prostu robimy wszystko by poprawić jakość życia naszych mieszkańców. Konstruktywna krytyka opozycyjnych radnych napędza nas do działania, a nasze plany realizujemy krok po kroku. Pięknie dziękuję za współpracę radnym powiatu słupeckiego, a nade wszystko – członkom zarządu. Czesławie, Olu, Andrzeju – daliśmy radę! Wspólnie zmieniamy powiat słupecki i mam nadzieję, że wyborcy pozwolą nam to nadal wspólnie realizować w kolejnej kadencji.
Wielomilionowe inwestycje, o których dziś jeszcze opowiemy, to przełom dzięki któremu w naszym powiecie można czuć się bezpiecznie, korzystając z usług doposażonego słupeckiego szpitala, jeżdżąc kilometrami nowych i wyremontowanych dróg, ucząc się w naszych szkołach podnoszących jakość kształcenia.

Większość, jeśli nie wszystkie nasze zadania własne, realizujemy w myśl zasady którą obraliśmy za cel główny naszych starań. Partnerstwo. To słowo klucz jeśli chodzi o dobre funkcjonowanie naszego samorządu. Partnerstwo z przedsiębiorcami, wykonawcami inwestycji, dyrektorami i kierownikami wielu instytucji których przedstawiciele są dziś z nami. Ale to także partnerstwo z samorządami gmin powiatu słupeckiego. Dziękuję wszystkim wójtom, burmistrzom i radnym za to, że wspólnie dla dobra naszych mieszkańców staramy się budować i zmieniać powiat słupecki. Wiele razy sięgając po środki zewnętrzne zwracaliśmy się do Państwa o wsparcie tych projektów. Finalnie – wspólnie zmieniamy powiat słupecki, łącząc siły w dążeniu do poprawy naszej infrastruktury drogowej. Wspólnie realizujemy przedsięwzięcia kulturalne, razem dla powiatu słupeckiego tworzymy przestrzeń do rozwoju przedsiębiorstw. Wasze wsparcie – a zwłaszcza udział finansowy w budowaniu wkładu własnego do projektów dotowanych ze środków centralnych – jest dla nas bardzo ważne. Szczególnie dotyczy to w ostatnich latach gmin Strzałkowo, Ostrowite i Powidz, ale przecież pierwszą w tej kadencji wspólną inwestycję prowadziliśmy z miastem Słupca modernizując ul. Sikorskiego, nie brakowało również podobnych działań z miastem i gminą Zagórów, gminami Słupca, Lądek i Orchowo.

Dziękuję przedstawicielom instytucji i firm, które współpracują z powiatem w różnych obszarach za ich rzetelność i zaangażowanie. Dyrektorom placówek oświatowych, służbom powiatowym składam podziękowania za podejmowanie codziennych wyzwań i wzorową współpracę z samorządem. Za to, że dzięki Waszej pracy i służbie nasz powiat jest jednym z najbezpieczniejszych w Wielkopolsce.

Dziękuję kierownikom wydziałów Starostwa Powiatowego w Słupcy i wszystkim pracownikom, dzięki którym podejmowanie wyzwań w ogóle jest możliwe. Chcę żebyście wiedzieli, że jesteście dla nas ważni. Chcę byśmy tworzyli silny i zmotywowany zespół, trzymali się razem i stawiali czoła kolejnym wyzwaniom. Wspólnie zawsze damy radę.

Wreszcie na koniec, ale na pewno nie najmniej ważne, jest dla nas współdziałanie z możliwie jak najszerszym gronem mieszkańców naszego powiatu, których podczas dzisiejszego spotkania reprezentują szefowe znakomicie działających w ostatnich latach kół gospodyń wiejskich. Nie byłoby bez Was, drogie panie, żadnej z powiatowych imprez. Skupiacie wokół siebie coraz szersze grono aktywnych społecznie dziewcząt i kobiet. Wasza energia i zaangażowanie nadaje tempa również naszym działaniom. Dziękuję Wam, że jesteście tu dzisiaj z nami!” – mówił starosta Jacek Bartkowiak podczas swego wystąpienia.

Gala odbyła się we wspaniałym miejscu w naszym powiecie: Sosnova – polecamy gorąco 🙂

Fotografie z wydarzenia wykonał dla nas Wojtek Lisiak z portalu Twoja Słupca.pl