Czy można łączyć naukę z poznawaniem ludzi i dobrą zabawą ? Oczywiście, że tak! „Poławiacze Pereł” to organizowany od 2006 roku program odkrywania talentów. Jego podstawowym celem jest dotarcie do osób o wielkim potencjale i zainspirowanie ich do dalszego rozwoju.
Dzięki finansowemu wsparciu Powiatu Słupeckiego dwoje uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie mogło w tym roku uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Jednym z nich był 2 – tygodniowy kampus naukowy, w którym brał udział uczeń klasy II technikum teleinformatycznego Jakub Zehner. Podobnie jak inni uczestnicy, Jakub swoją naukową część dnia spędzał na zajęciach na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z kampusem nowych technologii odwiedził także Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. „Perełki” następną część dnia spędzały we Wszechnicy UJ, na zajęciach rozwoju osobistego oraz na warsztatach artystycznych, gdzie zgłębiały tajniki sztuk takich jak: teatr, taniec, czy fotografia.
Natalia Ławniczak – z klasy II technikum obsługi turystycznej brała z kolei udział w tygodniowym kampusie liderów społeczności lokalnych, który skierowany był do osób aktywnych społecznie. Uczestnicy tego kampusu brali udział w procesie budowania interaktywnych spektakli, które pozwoliły nauczyć się i doświadczyć czym jest zmiana społeczna i jak ją wdrażać. Poza zajęciami uczniowie mieli również czas podziwiać piękną stolice Małopolski, która wywarła na nich ogromne wrażenie.
Uczestnicy wszystkich kampusów w ramach czasu wolnego odwiedzili między innymi Fabrykę Schindlera, Stare Miasto, Bazylikę Mariacką oraz podziemia sukiennic. Wybrali się również na wycieczkę do Wadowic, gdzie mogli wejść do rodzinnego domu papieża Jana Pawła II oraz delektować się smakiem sławnych, papieskich kremówek, po czym udali się do niedaleko położonego Parku Miniatur w Inwałdzie.
Uczestnicy obu kampusów stwierdzili zgodnie, że Projekt „Poławiacze Pereł” to nie tylko świetna zabawa, zwiedzanie Krakowa, zajęcia na UJ, albo warsztaty artystyczne; to przede wszystkim świetni ludzie i przyjaźnie na lata.
Red. Natalia Ławniczak, Jakub Zehner