Na zaproszenie starosty Jacka Bartkowiaka i wicestarosty Czesława Dykszaka gościli dziś (21.05.) w Słupcy przedstawiciele firmy ARP E-Vehicles Sp. z o.o., spółki zależnej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Wizyta związana była z pierwszą w Polsce prezentacją autobusu elektrycznego PILEA, od podstaw będącego konstrukcją polskich inżynierów.

W wydarzeniu wzięli również udział zaproszeni wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu słupeckiego, którzy mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi, przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami technicznymi w zakresie ekologicznego transportu zbiorowego.

Pokaz autobusu odbył się w ramach Tour de Pilea, podczas którego ARP E-Vehicles zaprezentuje swój produkt w kilkunastu miastach i gminach w kraju. Powiat słupecki był pierwszym samorządem na trasie objazdu.

Prezentowany w Słupcy model to autobus szkolny, ma długość 8,5 metra i jednorazowo może zabrać na pokład do 37 pasażerów, w tym 30 osób na miejscach siedzących. Wyposażony jest w baterie NMC o pojemności 142 kWh zapewniające zasięg do 140 km oraz własną ładowarkę pokładową, dzięki czemu nie wymaga specjalnej infrastruktury do ładowania. ARP E-Vehicles posiada w ofercie autobusy miejskie i podmiejskie oraz w specjalnej wersji do przewozu dzieci (zwane potocznie Gimbusami), wszystkie w wariantach o długości 8,5 oraz 10,0 metrów.

Elementem dzisiejszej (21.05.) prezentacji był również przejazd ulicami miasta, podczas którego zaproszeni goście mogli poznać możliwości pojazdu oraz dowiedzieć się jakie techniczne innowacje zostały w nim zastosowane. Zainteresowanie wzbudzał także koszt zakupu autobusu oraz możliwości finansowania ze środków zewnętrznych.

ARP E-Vehicles Sp. z o.o. reprezentowali Mariusz Wdowczyk, prezes zarządu; Piotr Bewziuk, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży; Grzegorz Sapiński, dyrektor ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz Piotr Janiak, dyrektor handlowy.