Zlokalizowany w Kotuni zakład produkcyjny globalnej firmy HellermannTyton, jednego z największych pracodawców na terenie powiatu słupeckiego, zatrudniający ponad 300 osób, rozwija działalność.
 
W ramach najnowszej inwestycji powierzchnia zakładu powiększyła się o 5,9 tys. m kw. Rozbudowana została istniejąca hala produkcyjna, powstała ponadto dwukondygnacyjna część socjalno-techniczna.
Generalnym wykonawcą inwestycji było WPiP, które odpowiadało także za realizację 143 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, drogi, placu manewrowego i bramy obrotowej. Stworzona została też infrastruktura: wewnętrzna (instalacja centralnego ogrzewania, wodociągowa, wentylacyjna i klimatyzacyjna, ochrony pożarowej, elektryczna, kanalizacja sanitarna, deszczowa, system chłodzenia technologicznego i odzysku ciepła, sprężonego powietrza) oraz zewnętrzna (instalacja kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej).
 
To już nasza kolejna realizacja powstała na zlecenie firmy HellermannTyton. Pierwszą rozbudowę zakładu w Kotuni zakończyliśmy cztery lata temu – mówił Dariusz Stasik, prezes zarządu WPiP. – W sumie w ramach współpracy powierzchnia kompleksu powiększyła się o ponad 11 tys. m kw. Świadczy to o dużym zaufaniu, jakim obdarzył nas HellermannTyton i partnerskich relacjach łączących nasze firmy.
 
W nowym obiekcie wydarzenie świętowali pracownicy firmy, partnerzy biznesowi i samorządowcy. – Inspirujące jest obserwowanie, jak firma, którą wielu z nas zna od lat, rozwija się i staje się jednym z najważniejszych podmiotów gospodarczych w naszej okolicy. Nowa hala, którą otwieracie stanowi znaczący krok naprzód i jest wyrazem ciągłego zaangażowania w rozwój i innowacje – mówił wicestarosta Czesław Dykszak, gratulując inwestycji kierownictwu firmy.
 
Dzięki rozbudowie hali powierzchnia zlokalizowanego w Kotuni zakładu produkcyjnego wzrosła do ponad 24 tys. m kw. Jego właściciel, koncern HellermannTyton to globalny dostawca produktów do wiązania, mocowania, ochrony, izolacji, łączenia, oznaczania i instalacji przewodów i kabli oraz rozwiązań w zakresie infrastruktury sieci przesyłu danych.
 
Firma rozpoczęła działalność na terenie powiatu słupeckiego w 2013 roku, o czym wspomniał Axel Boywitz, członek zarządu:
Dzisiaj jest wyjątkowy dzień i jestem bardzo dumny, że mogę być tu obecny. Prawie dokładnie 10 lat temu, 1 sierpnia 2013 roku, rozpoczęliśmy produkcję części wtryskowych w Polsce. Wówczas wynajęliśmy halę w Zagórowie, która musiała być wcześniej wyremontowana i dostosowana do produkcji wtryskowej.
Zaczęliśmy z niewielką liczbą pracowników i tylko 7 maszynami. Dwa lata później rozpoczęliśmy budowę nowego zakładu produkcyjnego zgodnie z naszymi precyzyjnymi wymaganiami, na terenie gminy Słupca. Już wtedy zaprojektowaliśmy architekturę i infrastrukturę tak, aby możliwości produkcyjne można było praktycznie dowolnie rozszerzać. Elastyczność była priorytetem.
Możliwość rozbudowy zdolności produkcyjnych bez zakłócania istniejących procesów czy przerywania produkcji była koniecznością.
Zapewnienie rozwoju dla regionu EMEA i dostępności produkcji o dowolnej skali były i nadal są niezwykle istotne dla HellermannTyton w Polsce, dlatego hale 1 i 2 zostały wybudowane i ukończone jednocześnie. W kwietniu 2016 roku nadszedł czas na przeprowadzkę z Zagórowa do Słupcy.
A na co patrzymy dzisiaj?
Na wspaniałą fabrykę z czterema halami produkcyjnymi, a dziś chcemy otworzyć numer 4.
Obecnie zatrudniamy ponad 300 pracowników tutaj w Słupcy, a ponad 100 maszyn wtryskowych produkuje tu tworzywa sztuczne dla całego świata. To jest historia sukcesu, którą chcemy wspólnie kontynuować – mówił Axel Boywitz.
 
Do wdrażania przez firmę najnowocześniejszych technologii, w tym związanych z obszarem ochrony środowiska nawiązała w swoim wystąpieniu wójt Grażyna Kazuś, trafnie odczytując intencje organizatorów wydarzenia. Jednym z akcentów otwarcia hali produkcyjnej było bowiem sadzenie drzew wokół terenu zakładu.
 
W uroczystości otwarcia nowej inwestycji uczestniczyli:
 
– Czesław Dykszak, wicestarosta Powiatu Słupeckiego,
– Grażyna Kazuś, wójt Gminy Słupca,
– Jean-Baptiste Human, Prezydent EMEA na Europę,
– Laurent de Lustrac, dyrektor operacyjny EMEA,
– Axel Boywitz, Christoph Schloeder i Tomasz Pawłowski, członkowie zarządu,
– Aleksandra Kazuś-Wróblewska, dyrektor Łańcucha Dostaw i Działu Personalnego,
– Bartek Gierwielanc i Agata Steindel, architekci biura projektowego AiG,
– Dariusz Stasik, prezes firmy wykonawczej WPiP,
– Marek Rożek, szef firmy ochroniarskiej ODYS,
– Marta Leszke i Michał Budych z firmy SGP.