Już w najbliższą niedzielę w Zagórowie odbędą się Dożynki Powiatowe. Święto wszystkich rolników nie mogłoby się odbyć gdyby nie dwie najważniejsze osoby na nim – starosta i starościna dożynek, czyli reprezentanci społeczności rolniczej.

Starościną tegorocznych dożynek jest wybrana przez Gminę Słupca pani Justyna Królak, mieszkanka Kowalewa Sołectwa.

? Pani Justyna wraz z mężem Krystianem są właścicielami tradycyjnego, rodzinnego gospodarstwa rolnego o powierzchni dwunastu hektarów
? Gospodarują zaledwie od dwóch lat – ale z sukcesami pozwalającymi na przeprowadzanie remontów i modernizacji.
? Gospodarstwo odziedziczyli po rodzicach pana Krystiana, oczywiście wcześniej – pomagając rodzicom na roli.
? Uprawiają pszenicę, jęczmień, pszenżyto, kukurydzę, oprawiają łąki. Do tego hodują bydło opasowe.
? Jak to w rodzinnych gospodarstwach bywa – co zasługuje na szczególną pochwałę – młodym rodzicom pomagają ich dwaj mali farmerzy – Konrad i Kacper, a także teściowie.
? Starościna i jej mąż oprócz pracy w gospodarstwie, pracują jeszcze zawodowo.

Zobacz film o pani Justynie i jej gospodarstwie tutaj: https://fb.watch/feUeDgG_ME/

Starostą Dożynek Powiatowych w Zagórowie jest Sławomir Szmyt, mieszkaniec wsi Tarszewo.

?  Sławomir Szmyt wspólnie z żoną Joanną od 32 lat prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 160 hektarów.
? Grunty rolne stanowią głównie łąki, a w strukturze zasiewów przeważają zboża i kukurydza. Plony przeznaczone są na paszę dla bydła.
? Gospodarstwo specjalizuje się w chowie i hodowli bydła mlecznego, a stado liczy sobie 120 szt. krów mlecznych przy średniej wydajności 10 tysięcy litrów rocznie.
? Państwo Szmyt zawsze stawiali na nowe technologie i w roku 2020 przeprowadzili robotyzację systemu doju i zadawania pasz. W gospodarstwie znajduje się również nowoczesny park maszynowy i urządzenia rolnicze.
? Małżonkowie dbają o estetykę obejścia, przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochronę środowiska naturalnego.
? W 2010 roku Pan Sławomir otrzymał odznaczenie „ Zasłużony dla rolnictwa”.

Zobacz film o panu Sławku i jego gospodarstwie tutaj: https://fb.watch/feUlS8lKtt/