Mamy przyjemność poinformować o niecodziennym zabiegu, który został wykonany w słupeckim szpitalu.

Operacja Whipple’a, bo o niej mowa nazywana także operacją Kauscha-Whipple’a lub pankreatoduodenektomią, to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych związanych z trzustką. Operację wykonuje się w leczeniu nowotworów głowy trzustki.

2 lutego br. słupeccy chirurdzy przeprowadzili z powodzeniem operację guza trzustki. Zabieg rozpoczął się o godzinie 9:30 a zakończył się o 17:05 !

Jesteśmy bardzo dumni, gdyż zapisze się on w historii naszej placówki jako pierwszy tak poważny zabieg chirurgiczny.

Operacja polegała na usunięciu głowy trzustki wraz z dwunastnicą, pęcherzykiem żółciowym oraz częścią odźwiernikową żołądka. Do wykonania rekonstrukcji ciągłości przewodu pokarmowego stosuje się najczęściej rekonstrukcję sposobem Whipple’a i Traverso-Longmire’a.

Operowanym pacjentem był 42 letni mężczyzna z nowotworem trzustki. Został on zdiagnozowany przez doktora Michała Gamrata. Przygotowania do zabiegu trwały ok. 2 miesięcy. Po wykonaniu badań radiologicznych, konsultacji onkologicznej, skompletowaniu odpowiednich narzędzi oraz wykonaniu ECPW, zakwalifikowano chorego do operacji metodą Whipple’a. Przebieg pooperacyjny niepowikłany. Aktualnie Pacjent czuje się dobrze. Planowany jest wypis do domu.

Mamy nadzieję, że nasi lekarze będą wykonywać więcej takich zabiegów a tym samym będą mogli nieść pomoc onkologiczną wszystkim pacjentom z naszego regionu.

Przedstawiamy zespół operacyjny i anestezjologiczny, który wykonał kawał naprawdę dobrej roboty:)

Operator: lek. Michał Gamrat

Asystenci: lek. Jacek Kubiak, lek. Andrzej Durski, lek. Krzysztof Patyk oraz lek. Piotr Pisula;

Anestezjolog: lek. Akinyi Frisch;

Pielęgniarka anestezjologiczna: mgr Alina Bydłowska, mgr Małgorzata Ratajczyk;

Instrumentariuszka: mgr Agnieszka Dominiczak, mgr Ewa Dranikowska, mgr Magdalena Ławniczak;

Dziękujemy również pielęgniarkom z oddziału chirurgii ogólnej i anestezjologii za nieocenioną opiekę pooperacyjną nad pacjentem.

Tekst: SPZOZ Słupca
Foto: Liwiusz Rosołowski. Wszystkie prawa zastrzeżone.