Działają w różnych obszarach, ale łączy ich jedno: niestrudzone zaangażowanie i pasja z jaką oddają się swoim zajęciom. Wieloletnia działalność została dostrzeżona, a Wawrzynki Słupeckie były okazją do uhonorowania osób, których zasługi dla miasta i powiatu trudno przecenić.

X Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Słupcy odbył się 7 sierpnia 2021 r. w ramach święta miasta Wawrzynek Słupeckich.  To muzyczne święto było okazją do uhonorowania mieszkańców naszego miasta i powiatu. 

Wieloletni członkowie Orkiestry Dętej OSP Słupca, na wniosek Zarządu Orkiestry i burmistrza m. Słupcy, Jan Głowacki oraz Henryk Błaszak zostali uhonorowani odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, przyznawana przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Odznaczenie wręczyła doradca wojewody wielkopolskiego Mariola Rakiewicz. Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Festiwal Orkiestr Dętych w Słupcy współfinansowany jest także przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, i w tym roku gościliśmy Zofię Itman – radną Województwa Wielkopolskiego, która w imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego, zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego wyróżniła Jana Gorzkowskiego odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

Gratulacje odznaczonym złożył starosta Jacek Bartkowiak, który był wnioskodawcą odznaki dla Jana Gorzkowskiego.

Podczas X Międzynarodowego festiwalu Orkiestr Dętych w Słupcy wystąpiła Lwówecka Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta ze Swarzędza, Orkiestra Dęta Zábřeh z Czech oraz Gospodarze Festiwalu – Orkiestra Dęta OSP w Słupcy.