Od 20 września do 25 października br. trwa VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Błogosławić Mnie Będą Wszystkie Narody”. Organizator – Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie zaprasza na kolejną edycję Festiwalu. Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronem Starosty Słupeckiego.


„Świątynia słynie z przepięknych witraży wg projektu Stefana Matejko, bratanka Jana Matejki. W roli głównej usłyszymy oryginalny, historyczny i świetnie odrestaurowany instrument z 1912 r. Rieger & Söhne. Całość tego artystycznego przedsięwzięcia, pełna jest mistycznej muzyki oraz wysokiej próby wykonawców, którzy będą przybywać do Giewartowa nie tylko z całej Polski ale też spoza jej granic (Włochy, Słowacja, Francja). W części kameralnej koncertów wystąpią zespoły wokalne i instrumentalne prezentując oryginalne arcydzieła mistrzów dawnych epok a także współczesne transkrypcje „muzycznych perełek”. Poprzez świat dźwięków będziemy podróżować w czasie oraz po różnych szerokościach geograficznych, dotykając tych najważniejszych i uniwersalnych wartości łączących ludzi na całym świecie. Zapraszamy zatem do Giewartowa, gdzie z radość przeżywania muzyki w pięknej świątyni dostarczy nam wszystkim niezwykłych doznań” – czytamy w festiwalowym folderze.

ks. Jacek Dziel – proboszcz parafii w Giewartowie serdecznie zaprasza na kolejne festiwalowe niedziele. – „Z wielką radością pragnę zaprosić Was po raz kolejny do udziału w naszym Festiwalu, podczas którego słuchać będziemy utworów muzycznych wydobywanych ze skarbca tradycji muzycznej całego Kościoła (różnych krajów i różnych okresów). Zaproszenie to kieruję do Was w szczególnym czasie, kiedy nasze poczucie bezpieczeństwa opartego na zdobyczach nauki i techniki legło w gruzach. Być może jest to więc dodatkowa motywacja do tego, aby zajrzeć w głąb siebie i odkryć transcendencję tak mocno – mimo wszystko – wpisaną w naszą codzienną egzystencję.
Mam nadzieję, że wysłuchane koncerty pomogą nam spojrzeć na naszą teraźniejszość z zupełnie innej perspektywy. Pragnę zapewnić wszystkich uczestników Festiwalu, że dołożymy wszelkich starań, aby zachować środki ostrożności i higieny.
Jednocześnie zwracam się z ogromną prośbą, abyśmy zawsze pamiętali o zakrywaniu nosa i ust maseczkami lub innymi częściami odzieży. Niech każdy festiwalowy koncert będzie dla nas niezwykłym duchowym i artystycznym doświadczeniem!”

Festiwalowe prezentacje odbędą się jeszcze 18 i 25 października br. – serdecznie zapraszamy!

Program – Festiwal Giewartow 2020