Już po raz siódmy, zorganizowane zostały uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w powiecie słupeckim.

Tegoroczna edycja przebiegała w scenerii Festiwalu Filmowego (3 grudnia sala MDK Słupca), podczas którego zaprezentowali się podopieczni z ośmiu placówek:
– Zakład Aktywności Zawodowej w Słupcy
– Warsztat Terapii Zajęciowej z Kosewa
– Dom Pomocy Społecznej w Strzałkowie
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Słowikowie
– Dom Pomocy Społecznej w Skubarczewie
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Lucynowie
– Warsztat Terapii Zajęciowej z Babina
– Warsztat Terapii Zajęciowej z Michalinowa

Najlepsze życzenia, głównym bohaterom spotkania, przekazał starosta Mariusz Roga, który wspólnie z kierownikami placówek złożył podziękowania Darczyńcom – Przyjaciołom, którzy wspierają osoby niepełnosprawne.
– Stowarzyszenie Sportowo – Kulturalne „Gramy dalej” w Strzałkowie wyraziło wielkie słowa wdzięczności i podziękowani za bezinteresowną pomoc i życzliwość, która w szczególny sposób przyczynia się do realizacji planów i zamierzeń organizacyjnych, których celem jest działalność na rzecz integracji osób niepełnosprawnych poprzez sport, turystykę, wypoczynek oraz działalność artystyczną. Renata i Jarosław Siepielscy ze Strzałkowa, już 18 lat wspierają działalność stowarzyszenia. W ciągu tych wszystkich lat Państwo Siepielscy są przyjaciółmi, na których zawsze można polegać, którzy zawsze służy pomocą.- Uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kosewie serdecznie dziękują Panu Karolowi Szczepankiewiczowi właścicielowi Firmy INFO-ART ze Słupcy, za wieloletnią współpracę w zakresie usług poligraficznych oraz usług reklamowych.

– Środowiskowy Dom Samopomocy w Lucynowie pragnie dziś podziękować strażakom z jednostki OSP w Szyszłowie. Członkowie tej jednostki z każdą pomocą przychodzą codziennie i od święta. Pomagają uczestnikom ŚDS w Lucynowie w różnorodny sposób. Począwszy od pomocy technicznej, poprzez szkolenia z pierwszej pomocy, obsługę imprez integracyjnych, festynów po aktywne uczestnictwo w życiu artystycznym i wspólne występy na scenie. Są blisko, od razu reagują, przychodzą z pomocą. Zawsze można liczyć na ich życzliwość i wsparcie. Podziękowania odebrał prezes jednostki dh Paweł Dyrka.

– Współorganizatorzy Powiatowych Obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych złożyli także bardzo serdeczne podziękowania za wspieranie i inicjowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych, składając wyrazy uznania za zaangażowanie w realizację przedsięwzięć, które sprawiają, że niepełnosprawni mieszkańcy naszego powiatu mogą wieść życie aktywne, ale także aby uczynić społeczeństwo bardziej tolerancyjnym i otwartym na różnorodność. Te szczególne podziękowania odebrała Danuta Szpiler – dyrektor PCPR w Słupcy. Okolicznościowe podziękowanie wręczyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Gramy Dalej” oraz samorządowcy.

Jako pierwszy zaprezentował się Zakład Aktywności Zawodowej w Słupcy, w którego wykonaniu publiczność usłyszała fantastyczny utwór, przebój nad przebojami z filmu „Deszczowa piosenka” z roku 1952. Na scenie zaprezentowali się: Stanisław Wasielewski, Jolanta Król, Wiesława Król oraz Marek Reszkiewicz. Warsztat Terapii Zajęciowej z Kosewa przeniósł publiczność do schyłku lat 30-tych ubiegłego stulecia. Zaprezentowano fragment z filmu z „Piętro wyżej” z 1937 r., z rolą główną Eugeniusza Bodo ibardzo popularną piosenką „Sexapil” z muzyką Henryka Warsa i tekstem Emanuela Szlechtera. Na scenie zaprezentowali się: Bernard Kozłowski (jako Eugeniusz Bodo), Wojciech Tyczka, Krzysztof Mielcarek, Marcin Tomczak, Sławomir Szczepankiewicz, Sylwia Kawa, Agata Woźniak, Ewa Michalska, Monika Łopacińska, Paweł Osiński, Jakub Majewski, Adrian Kołtuniak.

Artyści z Domu Pomocy Społecznej w Strzałkowie przypomnieli kryminalno-komediowy wątek z filmu „Różowa pantera”. Utwór Henry’ego Manciniego wykorzystany w czołówce filmu stał się ponadczasowym hitem, tak jak i fabuła filmu z brylantem w roli głównej i inspektorem Clouseau. Na scenie zaprezentowali się: Eryk Różański, Stanisław Tomas, Andrzej Matuszewski.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Słowikowie zaprosił publiczność w góry A teraz, gdzie u stóp Karpat na przełomie XVII i XVIII w. żył słynny zbójnik Janosik. Na scenie zaprezentowali się: Jacek Siuda, Danuta Witkowska, Magdalena Szeszycka, Arkadiusz Mikuła, Daniel Krenc, Dorota Schillak, Kamila Nowicka, Anita Kupś, Monika Kędzierska, Elżbieta Broniecka, Grażyna Sknerska, Julia Ciesielska, Ewa Glanc, Natalia Szymańska.

Podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Skubarczewie przypadł do gustu angielski humor. Na scenie pojawił się Jaś Fasola w znanym skeczu na ławeczce, gdzie przygotowywał on sobie śniadanie. Na scenie zaprezentowali się: Ignacy Strzykała, Mariusz Kosiak, Paweł Górny.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Lucynowie zaprosił publiczność na ławeczkę do Wilkowyj, gdzie główni bohaterowie komediowego serialu „Ranczo” spędzają czas. Na scenie zaprezentowali się: Krzysztof Rumiński, Lucyna Chwalik, Bogusław Ładowski, Kazimierz Sochacki, Marcin Kubacki, Marta Graczyk – terapeuta, Anita Nowak – terapeuta oraz gościnnie Weronika Nowak – uczennica Szkoły Podstawowej w Cieninie Zabornym.

Natomiast Warsztat Terapii Zajęciowej z Babina zaprosił publiczność do Warszawy, gdzie główni bohaterowie filmu „Kogel Mogel” szykowali się na wesele Kasi Solskiej ze Staszkiem Kolasą – oj było wesoło! Na scenie zaprezentowali się: Karolina Kodyrko, Julita Nijak, Grzegorz Gracyalny, Rafał Nowicki, Artur Nowicki, Magdalena Ziółkiewicz, Joanna Śmidowicz, Aleksandra Gołańczyk, Wioletta Nawrocka, Maria Kardasz.

Na zakończenie, na scenie zaprezentowali się artyści, najliczniejsza, bo 25-osobowa grupa, z WTZ w Michalinowie, która zaprezentowała fragment ze znanego filmu „SHREK” – filmu, który jako pierwszy w historii kina, jako film animowany otrzymał OSCARA! Historia zielonoskórego ogra, księżniczki Fiony, osła, Lorda Farquaada i Robin Hooda, jak nie trudno się domyślić, podtrzymała doskonały nastrój uczestników uroczystości. Na scenie zaprezentowali się: Mariusz Kwaśniewski, Krystyna Krokowska, Małgorzata Dembowska, Damian Markiewicz, Dariusz Harmaciński, Grzegorz Czerniejewski, Mariusz Sroczyński, Paweł Winciaszek, Paweł Gierałka, Małgorzata Jasińska, Marzena Krokowska, Kamila Kłębowska, Teresa Pęcherzewska, Monika Szumigalska, Kamila Figas, Beata Szulc, Aldona Szumigalska, Anna Juszczak, Sławomir Leszczyński.

Po zakończonych prezentacjach starosta Mariusz Roga podsumował ten wyjątkowy Filmowy Festiwal, dziękując wszystkim artystom, terapeutom i kierownikom placówek za wspaniałe występy, podkreślając ogrom włożonej pracy w przygotowanie scenek, choreografii i bogatej scenografii. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki, nagrody filmowe – Słupecki Lwy. Statuetki oraz upominki wręczyli: starosta Mariusz Roga, wicestarosta Szymon Grzywiński, przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Jastrząb, Danuta Szpiler dyr. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupcy, Renata Nowinowska dyr. Zakładu Aktywności Zawodowej w Słupcy.

Festiwalowe emocje zakończono wspólnym zaśpiewaniem finałowej piosenki, przeboju z filmu „Ogniem i mieczem” – „Hej sokoły”.