I znowu, tak jak każdego roku, staliśmy się lepsi, udzieliła się nam wielka radość i szczere wzruszenie – wszystko za sprawą bożonarodzeniowego przedstawienia w wykonaniu uczniów i nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupcy. 14 grudnia, na deskach sceny Miejskiego Domu Kultury w Słupcy wystawione zostało przedstawienie pt. „Miłość na Święta” – była to już 25. edycja tego szczególnego wydarzenia.
Anna Mydłowska dyrektor SOSW, zanim odsłonięta została kurtyna, powitała licznych gości, ze starostą powiatu słupeckiego Mariuszem Rogą i wicestarostą Szymonem Grzywińskim, na czele.
„Stoisz zadumany w środku zimy, rozmyślasz jaki sens mają dziś te święta, czy ktoś pamięta, co w nich ważne? …” – tymi zwykłymi słowami piosenki, ale jakże odzwierciedlającymi naszą rzeczywistość, rozpoczął się ten wspaniały spektakl, w którym można było odnaleźć choć odrobinę swojego życia. Główne przesłanie tej świątecznej historii mówiło, że „istota Świąt Bożego Narodzenia może zaniknąć, przytłoczona mnóstwem słodyczy, różnych barwnych prezentów, podróży na egzotyczne wyspy i wszystkim, co błyszczy i oślepia, co udało się wymyślić fantazji reklam. Wielka machina świąteczna coraz bardziej oddala je od tego, co najważniejsze – od przyjścia Syna Bożego. To tak jakby rzeczywiście, ktoś chciał podawać Dzieciątko Jezus i spowodować jego zniknięcie, wywołując wielki zamęt – kolorowy i wesoły – ale bez szczególnego znaczenia”.

Na wielkie słowa uznania zasługuje … wszystko – scenariusz i reżyseria, scenografia i choreografia, kostiumy i gra aktorów, oprawa muzyczna i dobór repertuaru, światło i dźwięk!!! Brawo!!!
Starosta Mariusz Roga po zakończonym spektaklu skierował kilka słów do aktorów i licznie zgromadzonej publiczności – „Zapewne wszyscy jak tu jesteśmy na sali, a na pewno większość z nas, doskonale zna historię, która wydarzyła się przeszło dwa tysiące lat temu w Betlejem. Ale, czy zadajemy sobie pytanie i znamy na nie odpowiedź, dlaczego każdego roku dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupcy nam tę historie przypominają? Odpowiedź jest bardzo prosta – bo zapominamy, bo ciągle gdzieś pędzimy, bo pewnych rzeczy. które dostrzec powinniśmy, nie dostrzegamy.

W okresie świąt Bożego Narodzenia trzeba sobie to głośno powiedzieć, że skoro wiemy, że w betlejemskiej stajence narodziła się Wiara, Nadzieja i Miłość, to dobrze abyśmy o tym pamiętali nie tylko od święta. Ta historia dziś opowiedziana, i opowiadane nam przez minione lata, pokazują w sposób bardzo dobitny, jak to co mogłoby być piękne jest koślawione. W każdym domu jest choinka, ale czy traktujemy ją jako symbol życia i długowieczności, czy jest tylko martwym punktem, gdzie składane są niezliczone ilości prezentów, które w żaden sposób nie zrekompensują tego, że nie mamy dla siebie czasu, nie potrafimy się rozumieć, nie potrafimy współpracować. Na każdym stole w czasie świąt jest ryba – raz traktowana jako tradycyjna postna potrawa, ale jakże często jako zakąska. To jest coś pięknego, że Wy od dwudziestu pięciu lat przypominacie nam o tym, że warto choć na chwilę się zatrzymać; warto jeszcze raz przemyśleć pewne sprawy i może zrewidować swoje myśli i działania. Dziękujemy Wam za te ćwierć wieku tego przypominania. Prosimy, przypominajcie nam każdego roku”.

Korzystając z okazji starosta złożył wszystkim obecnym najlepsze życzenia na zbliżające się święta i nowy rok.
W spektaklu udział wzięli: Monika Szfran, Wiktoria Sompolska, Kinga Walczak, Malwina Łoziak, Patrycja Woźniak, Roksana Plewa, Michalina Ładowska, Klaudia Sroczyńska, Magda Lewandowska, Marcin Kuczyński, Moniak Mazurek, Mariusz Woźniak, Remik Widman, Jakub Stefankiewicz, Mateusz Walczak, Eryk Szymczak, Paulina Konieczka, Sebastian Kuźniarek, Nikola Zaradzka, Klaudia Rządzińska, Weronika Okulska, Krzysztof Sypniewski, Marcin Pałasz oraz nauczyciele: Monika Majewska, Adrian Adamczyk, Sylwia Wiatrowska i Mirosław Kwaśny.

W powstanie spektaklu zaangażowani byli nauczyciele SOSW: Arleta Sakowska, Dorota Lewandowska – scenariusz i reżyseria, Adrian Adamczyk – śpiew, aranżacje i oprawa muzyczna, Monika Majewska – kostiumy, Sylwia Wiatrowska, Izabela Romańska – pomoc techniczna, Ilona Szejn, Iwona Łysiak – scenografia, Iwona Chojnacka i Mirosław Kwaśny. Przedświątecznemu spotkaniu towarzyszyła wystawa fotograficzna, w holu kina, upamiętniająca minione 25 lat spektakli bożonarodzeniowych przygotowywanych przez SOSW.
I słowami piosenki kończymy naszą relację – „Miłości życzę na te święta, tak, byś rozdawać ją mógł. I niech się mnoży w twoich rękach, tak by każda kropka jej, dotknęła wielu serc ….”